Какво е дигитален маркетинг?

Накратко, това е всякакъв вид промоционална дейност, която включва дигитална комуникация (комуникация в онлайн пространството).

Комуникацията се случва чрез интернет търсачките или други форми на дигитална комуникация. Такива могат да бъдат имейлът, социалните мрежи, платените реклами в различни социални платформи и мултимедийните съобщения.  

Защо се нуждаем от дигитален маркетинг? – дивиденти, които ни носи

Дигиталният маркетинг ни помага да достигнем до по-голяма аудутория, която е недостижима през класическите  канали като вестници, списания, билборди, гурила маркетинг и др. В допълнение, дигиталният маркетинг е и доста по-бюджетен от традиционната реклама. Позволява и измеримост на резултатите на дневна база и навременни промени.

По-долу са още шест основни причини:

Може да таргетирате само проспектите, които най-вероятно ще си купят вашия продукт или услуга

Ако позиционирате своята реклама в списание, на билборд или в телевизионен канал, имате ограничен контрол върху това кой я вижда. Разбира се, може да измерите определени демографики. Например, списанието може да ви даде данни за типичната читателска група, или демографията на определен квартал, който го получава. От друга страна с дигиталния маркетинг можете да идентифицирате високоспециализирана аудитория и/или да им изпратите персонализирано съобщение.

В някои социални мрежи все още можете да се възползвате от специфичните демографски идентификатори като възраст, пол, локация, интереси, операционни системи (iOS, Android) и поведение. Като алтернатива може да изпробвате PPC или SEO стратегии, за да покажете реклами на потребители, които са проявили интерес към вашия продукт и услуга, или подобни. Или пък към такива, които са проучвали специфични ключови думи във вашата индустрия.

Доста по-бюджетен е от другите маркетинг методи

Позволява ви да траквате кампании на дневна база и да намалявате бюджета за определен канал в случаите когато видите, че няма голяма възвращаемост. От друга страна ако рекламирате на билборд ще е без значение как се представя той. За него ще си платите една фиксирана цена, независимо дали ще ви донесе някакви приходи.

С дигиталния маркетинг имате и пълен контрол къде ще похарчите заделения бюджет. Една такава кампания ви позволява постоянна оптимизация. По този начин сте сигурни, че не харчите пари напразно без да виждате поне някакви съществени резултати. Дори като малък бизнес, можете да инвестирате минимални ресурси в социални мрежи, блог статии или SEO и да видите все пак някаква възвращаемост.

Дигиталният маркетинг ви позволява да се съревновавате дори и с доста по-големи риби

Ако работите в малка, тепърва прохождаща фирма, шансовете са, че не виждате дори минимална възможност да се състезавате с големите конкуренти. Доста от тях със сигурност инвестират милиони в телевизионни реклами и национални кампании. Чрез стратегически дигитални инициативи обаче разполагате с доста възможности да ги надминете.

Например, може да определите така наречените дълги ключови думи, които да се отнасят към вашия продукт или услуга и да имат по-малка конкуренция. Около тях остава да сътворите качествено съдържание и сте готови да се състезавате за ранкване на предни позиции в търсачките. Google не се интересува от това кой бранд е по-голям. Той приоритизира резултати, които резонират най-добре с търсенето на потребителите.

Дигиталният маркетинг е измерим

Той може да ви предостави пълна картина на всички метрики, които са от значение за вашата компания, в това число импресии, споделяния, виждания, кликове, и време прекарано на страницата. Това може би е едно от най-големите му предимства.

Въпреки че традиционният (билбордове, реклами в метрото и др.) си има своите предимства, няма как да измерите с точност дали бюджетът ви не е бил изхарчен напразно. И то в реално време! Още по-хубавото е, че с онлайн стратегии можете да проследите поведението на посетителите на вашия сайт (Google Analytics -> Behavior Flow). Така доста лесно определяте какви типове съдържание са от интерес за тях и какво може да им предложите, за да ги задържите повече време.

 

Доста по-лесно е да адаптирате и промените дигитална стратегия

Създаването нa маркетинг стратегия отнема доста време. На теория и по план би трябвало да я настроите, да изчакате да изживее своето време и след като е миналът някакъв период да оцените доколко се е справила.

На практика нещата не се случват съвсем така. По време на кампанията може да установите, че началното ви впечатление не е било съвсем правилно и не сте постигнали това, на което сте се надявали. Може да видите и, че капанията не върви добре.

С традиционна реклама няма как да направите промени по средата й. С дигиталната е точно обратното. В ежедневната ми работа установих, че сегашната кампания върви на зле, затова я оставих да върви още седмица с намален бюджет и леки оптимизации докато подготвих нови материали, с които да заменя старите. Не винаги са необходими толкова драстични промени. Може да се окаже, че е необходимо да замените само ключова дума, таргет аудитория, бюджет или друго. Възможността да можете да го направите е от съществено значение.

Можете да ангажирате потребителите по всяко време

Важно е да ангажирате вашите потенциални клиенти колкото се може по-рано. Свързвайки се с тях още при фазата им на търсене на продукт или дори обмисляне дали имат нужда от нещо подобно, ще ги накара по-лесно да приеприемат действия.

Чрез дигиталния маркетинг можете да се свързвате с тях при всеки етап от потребителската пътека. Изключително важно е да разберете как потребителите взимат решение за вашия продукт, т.е. през какви етапи минават. Дали говорят с приятели, търсят активно в търсачката или преглеждат подобни сайтове на вашия. Чрез дигиталния маркетинг можете да проследите целия процес и да ги насочвате. Този процес ви позволява и по-лесно да откривате правилната аудитория за вас (leads) и да ги конвертирате в потребители (conversions).

Digital_marketing_target_group

Какво включва дигиталният маркетинг?

 

Дигиталният маркетинг включва доста области, за които може дори да не сте се замисляли.

Сред тях са

– SEO (оптимизация на съдържание за търсачките)

– Content Marketing (създаване на стратегическо съдържание)

– Social media marketing (поддръжка на социални медии)

– Pay per Click/ PPC (платени реклами)

– Affiliate marketing

– Native advertising (разполагане на съдържание под формата на блогпостове или подобни в различни платформи);

– Marketing automation (автоматизация на рекламни процеси)

– Email marketing

– Online PR

– Inbound marketing

– Sponsored content

– Search Engine Marketing (Google/ Bing реклами),

– Instant messaging marketing

В тази статия ще разгледаме някои от тях:

 1. SEO

Процесът по оптимизация на съдъжание с цел да ранква на по-предна позиция в търсачките. Чрез него се увеличава органичният трафик към платформата. Има няколко основни вида SEO, които е важно да вземете предвид. Те са разгледани в детайл в тази статия. Накратко, по-долу:

  • On-page SEO – съсредоточавате усилията си върху оптимизацията на съдържание, което се намира ексклузивно на вашия сайт. Това може да се постигне чрез качествено съдържание, добри ключови думи (високо месечно търсене, ниска конкуренция) и добри вътрешни линкове между отделни страници.
  • Off-page SEO – тук се фокусирате върху всички оптимизации, които са извън сайта ви, но могат да ви помогнат по всякакви начини да доведете трафик. Говорим за линкване на външни платформи към вас, или така наречените backlinks. Колкото повече качествени линкове имате (от сайтове с висок месечен трафик, добър авторитет според търсачката), толкова по-напред в резултатите може да се появите. Чрез съдружие с други автори, писане на статии за техни сайтове, предоставяне на линк в замяна на техен и прочее, доста лесно можете да се сдобиете с backlinks.
  • Technical SEO – Този тип се фокусира над задния панел на вашия сайт, т.е. не начина по който изглежда, а по-скоро начина по който оперира. Колко бързо зарежда определени страници, доколко е интуивно менюто. Компресирането на снимки, структурирани данни, и оптимизация на различни файлове, са все фактори, които могат да подобрят скоростта на сайта ви. Това от своя страна е доста важен фактор за ранкване в търсачките.

2. Content Marketing

Този термин визира създаването и промотирането на съдържание с цел разпознаваемост на марката, трафик, и намиране на нови потенциални клиенти.  Ето няколко типа съдържание, чрез които можете да го постигнете:

  • Блог постове – чрез тях можете да демонстрирате своята експертиза и да генерирате органичен трафик към платформата си. Това е и доста добра възможност да привлечете внимание и след това по-лесно да конвертирате посетители в потребители.
  • Електронни книги (ebooks) и whitepapers – Подобен тип дълги формати помагат да образоват читателите. Също така, ако сложите контактна форма, която да попълнят, за да достъпят съдържанието, можете да съберете и ценна информация за отсрещната страна. На по-късен етап можете да използвате тази информация, за да ги „облъчите“ с друго релевантно съдържание.
  • Инфорграфики – Понякога информацията е доста по-лесно смилаема, когато е визуална. Някои читатели също разбират информация предоставена в този вид по-лесно.
  • Аудио – съдържание, което може да се чуе в движение е доста печелившо в днешно време когато всички са забързани за някъде и времето е доста ограничено.

3. Social media marketing

Визираме всекидневното поддържане на всички социални канали, включително Facebook, Linkedin, Twitter, Snapchat, Instagram, Tik-tok и други. Това се прави с цел ангажираност, осведоменост и докарване на трафик към вашите платформи.

Ако сте изключително нови в социалните мрежи, може да използвате платформи като Hootsuite, за да свържете всичките канали и да публикувате съобщение от едно място. Платформата ще ви каже кога е най-доброто време за публикуване спрямо вашата аудитория (след като натрупа данни през определно време), ще ви даде насоки за символи, формат на снимки и видеа и основни статистики, които да следите. По този начин всичко ще е на едно място, ще сте уверени, че не пропускате нищо важно и навреме публикувате значимо съдържание. Можете да направите така, че да получавате и директните съобщения от различните канали в самата платформа за още по-голямо улеснение. Това не е промоция, просто аз я използвам в работата си и съм изключително доволна.

Доста често със социалните медии се изисква следенето на така нареченото „viral content” или популярно съдържание, за да може да се възползвате на макс и да почерпите облагите по-късно. Идеята е да създадете нещо значимо за органично споделяне от публиката ви през различните социални мрежи. В някой момент ще видите и че трафикът ще дойде към вашата платформа.

4. Pay per Click (PPC)

Платените реклами подсказват с името си за какво става на въпрос. Платеният маркетинг наистина разчита на привличането на трафик към определен сайт с внимателно позиционирани платени реклами в търсачките. Един от най-често срещаните типове е Google Ads, който ви позволява да се появите на челни позиции в различни платформи притежавани от Google, както и сред първите резултати за определно търсене.  Цената е за клик. Платени реклами може да има и в:

  • Facebook – Може да си платите, за да рекламирате видео, снимка, пост, карусел и други формати. Те ще се появят както във feed на потребителите, така и в различни marketplace, в истории на Facebook и Instagram и на други позиции. Освен ако рекламите не са за наемане на служители, можете да избирате да таргетирате по интереси, пол, държава, възраст и др.
  • Twitter – И тук по същия начин може да си платите, за да разположите туит или поредица от туитове в news feed на определена аудитория, за да докарате трафик, ангажираност, или дори сваляне на приложение.
  • LinkedIn Ads – В LinkedIn също имате доста формати. Започвайки от sponsored ads и InMail, които се появяват в inbox на съответни аудитории и отново стигайки до спонсорирани постове.

Може и да ви се струва трудно да разберете платените реклами първоначално, но повярвайте – напълно си заслужават. В други постове ще разгледаме и всяка една от платформите в детайл.

 

5. Affiliate Marketing

Това е тип дигитален маркетинг, при който получавате заплащане за промотирането на чужди услуги или продукти на вашата платформа. Подобен тип услуги включват:

  • Гостуващи видеа чрез YouTube Partner Program.
  • Споделяне на линкове към други платформи чрез социалните ви мрежи

Този тип маркеринг е част от сравнително нова вълна на инфлрунсърския маркетинг. Създаването на кампания с участието на влиятелни/ популярни инфлуенсъри може да ви донесе доста облаги.

6. Native Advertising

Това са реклами, които не изглеждат като реклами. Представете си, че виждате платено съдържание измежду доста друго неплатено такова. Само че платеното също предлага някаква ценна информация, просто може да изисква и допълнителни действия от ваша страна – попълване на контакти, отиване на друга страница, др.

Доста новинарски платформи или лайстайл сайтове предлагат подобни услуги. Вашата реклама ще се появи не като натрапчиви или незабележими банери, а като част от органично съдържание, което потребителите искат да консумират. Доста хора считат рекламите във Facebook и Instagram също да са такъв тип.

7. Marketing automation

В този клон на дигиталния маркетинг става въпрос за софтуера, който служи да автоматизира всички ваши промоционални дейности в онлайн пространството. Примери:

  • Email newsletters – Не само можете да пращате имейли към хората, които са се записали. Можете и да намалявате и увеличавате списъка с контакти, така че вашето съдържание да достига до определени хора заинтригувани от него.
  • Задаване на социални постове – Има платформи, които ви помагат да насрочвате постове във всички ваши социални платформи, така че те да се появяват по съответно време, в което вашата таргет група е най-активна. Позволяват ви да се фокусирате и над стратегията ви за създаване и разпространяване на типове съдържание.
  • Lead-nurturing workflows – Чрез автоматизация можете да ускорите и улесните процеса при превръщането на потенциален клиент (lead) във вече утвърден такъв. Това се случва като им изпращате специфични имейли със съдържание, което покрива категория, в която те са проявили интерес. Съдържанието може да е под формата на workshop, ebook, webinar, whitepaper или други.
  • Campaign tracking and reporting – Хубаво е да имате по-лесен начин да анализирате и всичката информация, която получавате от вашите кампании. Тя може да е много, в зависимост от броя на хората, изпратените, отворени имейли, кликнати линкове, отворени страници, получени контакти и други. Чрез автоматизация можете да следите определени параметри в зависимост от информацията, която ви интересува, да виждате как прогресирате и какви подобрения може да направите. С две думи, освобождава ви възможност за по-стратегически активности.

8. Email marketing

Това разклонение в днешно време е пряко свързано с автоматизацията. Макар и доста хора да смятат, че комуникацията чрез имейли и рекламата чрез имейли е замряла, това не е така. Ефектът все още може да е голям. Стига имейлът ви да достигне до аудиторията ви измежду всичкия спам, който те получават. Това може да се случи като им предложите някакво съдържание, което ще ги накара поне да отворят имейла.

 

  • Имейл с ценна информация – newsletter, e-book, webinar, whitepaper, видеа
  • Имейли за нови клиенти и предложени отсъпки
  • Промоционални имейли за лоялни клиенти
  • Съвети или поредица от имейли с късчета информация, която едновременно образова вашите клиенти, но и задържа вниманието им и затвърждава лоялността им

9. Online PR

Това подразделение на дигиталния маркетинг включва публикации в онлайн издания на различни медии, блогове и всякакви други ориентирани към публикуване на съдържание сайтове. Прилича доста на традиционния PR, само че се случва в интернет пространството. С цел да постигнете по-голяма аудитория, може да използвате следните канали:

  • Свързване с журналисти или автори на съдържание чрез социалните мрежи. Twitter, поне в чужбина е доста достъпна платформа, чрез която можете да достигнете до повече източници. В България, бих казала, че най-подходящ си остава Facebook, а след него LinkedIn. 
  • Отговор на ревю на вашия продукт, марка, компания. Доста платформи правят класации, в които оценяват различни компании според зададени от тях критерии и вие можете да се възползвате от такава възможност като я споделите и във вашите канали. Оценката на външен източник е доста по-авторитетна, отколкото самите вие да се тупате по-гърдите, че имате професионални умения в дадена област.
  • Отговор на коментари на сайта ви – Това е индиректен, но доста работещ начин да задържите хора, които очевидно са ангажирани с вашето съдържание. Можете дори да проверите техните платформи, да коментирате тяхно съдържание и в един момент да постигнете колаборация, така че те също да включат в тяхно съдържание препратка към вас. Воала, безплатен онлайн PR. 

10. Inbound marketing

Това е стратегия, при която маркетолозите или бизнесите прилагат различни активности към всяка фаза на потребителското пътуване. Включва всички тактики изброени до този момент. Идеята е, че потребителят няма да усеща присъствието ви като „бутане“, а като доверен глас, който го води към правилния избор, така да се каже. Във всяка една фаза, от осъзнаването, че се нуждае от нещо, през проучването какво е това нещо, до селектирането му измежду дузина други продукти, и до самата поръчка.

Примери какво работи:

  • Блог постове на тема „как да“, „съвети“, „стъпки“, вместо изскачащи (pop-up) реклами
  • Видеа на различни полезни теми вместо комерсиални реклами
  • Имейли, които предлагат някакво съдържание и контакти вместо чист спам за разпродажба

11. Sponsored Content

Идеята е да платите на друга компания или дружество да създаде и промотира съдържание касаещо вашия брант или услуга по някакъв начин. Тук се включва добре познатият ви през последните години influencer marketing. Идеята е, че това са хора, чието мнение и избор се цени високо от потребители заинтригувани от съответна ниша продукти или услуги. Така че изпращайки им продукти или плащайки им, вие подсигуряването генерирането на съдържание (постове, рийлове, сторита, видеа), което изглежда поне в някаква степен автентично и органично. Поне до последно време беше така. Друг тип спонсорирано съдържание може да са блогпостове, които са написани с цел да акцентират продукт или услуга.

12. Search Engine Marketing (SEM)

Платената реклама в търсачките е един доста ефективен начин да се позиционирате в полезрението на потребители, които вече знаят, че имат нужда от продукти като вашите и са предприели съответното търсене. Не само, че водите трафик към вашия сайт от търсачките, но по този начин и създавате осъзнаване в мащабна аудитория, че съществувате и предлагате нещо, което ще им е необходимо сега или в определен бъдещ момент.

Най-известните платформи за генериране на подобен тип реклами са Bing Ads и Google Ads. Доста маркетолози смятаха, че подобен тип реклами са незабелeжими, но в същото време доста ефективни при потребителите. Бих казала, че това се е изменило в днешно време, особено с желанието на търсачките да отговарят колкото се може по-точно на търсения. С тази цел Google предлагат и опции за разполагане по техните партньорски сайтове, включително и YouTube. Native advertising, който споменахме по-горе влиза в роля и тук.

13. Instant Messaging Marketing

В последно време, особено и с турбуленциите във всекидневния живот, които не позволяват чак толкова социални контакти, чатовете стават все по-релевантни. Все повече хора изоставят Facebook, но пък използват Messenger.

В допълнение има и Viber, Telegram, WhatsApp, Discord и др. Всички те предлагат пакети за реклама под различна форма, било то персонализирано съобщение, изскачаща реклама или др. Дори можете да настроите някои реклами да излизат като разговор с потребителя, който да ги води към определена страница на вашия сайт. По този начин те получават отговор на своето търсене, а вие – желания релевантен трафик.

Ефективни тактики за дигитален маркетинг

 

Независимо дали сега започвате своя бизнес или вече сте се наложили на пазара, маркетингът никога не трябва да спира. Това е още по-валидно с дигиталния маркетинг, поле, в което всичко е супер динамично и хората могат за няколко секунди разлика в скорост на зареждане да ви сменят за конкурента. Независимо дали 2021 или 2022, потребителските нужди са основният фактор, който определя рекламни активности и доколко те са успешни. По-долу ви давам още информация по темата:

Възползвайте се максимално от така наречения first-party data

Може би сте забелязали, че доста правителства и големи брандове са под постоянен натиск за протекцията на лични данни. В това няма нищо лошо, нали? Всъщност това е предизвикателство за всички нас в маркетинг, защото няма как да събираме информация за потребителите си от трети платформи като Google (Chrome заема 70% от пазарната пенетрация), Safari, Firefox. Познатите бисквитки (cookies), за които всички сайтове ни питаха преди, или не ни питаха на мобилни устройства. От една страна са потребителите с iOS устройства, които могат да изберат приложенията да не ги тракват по различни платформи. От друга страна са рекламни платформи като Facebook, които вече въведоха правила, според които вскякви кампании за наемане на служители не могат да ги таргетират според пол, възраст и дори интереси!

Та, как можем да се адаптираме в 2022?

Като се вслушате във вашите потребители. Накарайте ги да се почувстват специални и сякаш тяхната обратна връзка е злато. Можете да го направите чрез проучвания, завършени поръчки на сайта с попълване на контакти, форма за обратна връзка. Това е и доста по-бюджетно решение. Първо, защото вие и до този момент сте събирали информацията. И второ, защото ви предоставя образа на идеалния потребител. Чрез тази информация лесно можете да адаптирате съдържанието си към нуждите на вашата публика, да предвидите тяхното поведение и повече.

Фокусирайте се върху персонализиацията и естественото звучене

Помнете, че отсреща си имате човешки същества и те ще ви чуят само ако говорите на техния език и въобще се припознават, в това, което имате да им кажете. Най-много от всичко, всеки обича да се чувства специален. Мнозинството потребители очакват компаниите да разберат техните специфични нужди и са по-склонни да повторят поръчка ако това се случи.  Разбира се всеки е индивидуален и всеки е на различен етап от техния потребителски процес – на фаза обмисляне, активно търсене, избор, и поръчка.

Това, което можете да направите е:

  • Да посрещнете завръщащи се потребители с послания, които им казват, че се радвате да ги видите отново. Да им изпратите имейл, че все още има неща в количката им или, че са гледали определени артикули и все още има налични техните номера.
  • Може да надградите предната стъпка още веднъж като използвате dynamic retargeting. Това е методът, при който се показват снимки на продукти на потребители, които преди това са ги разглеждали. Така не само, че им напомняте за себе си, но спокойно можете и да прекратите дилемата им дали да си купят.
  • Може да персонализирате вашата стратегия и според някакво действие – изоставена количка, оставени контакти, но неотворено съдържание, др.
  • Сегментирайте имейл списъка си според различни критерии като browsing history, предишни поръчки, локация, време прекарано на сайта за поръчка и други.
  • Както споделих нагоре, може да добавите и снимки на продукти или пък допълнителна информация за услуги, които вашите потребители са разглеждали. Идея е ако знаете, че са поискали определно съдържание преди време, проактивно да им пратите сходно ново или актуализирано старо.
    ново

Възползвайте се от рилове и TikTok

 

Видеото е бил доминиращ формат от години насам. Но кратките видеа, така наречените bite-sized са нещо, което в момента е най-разпространено из социалните мрежи и се поглъща най-лесно от потребителите. Признайте си по колко време прекарвате в TikTok или в Instagram гледайки рилове 😉. YouTube също имат подобен формат, наречен YouTube shorts. Такива кратки видео формати са изключително добра възможност да привлечете внимание и да накарате потребители да искат още.

Представете си, че им давате да опитат някакъв нов десерт, който загатва за вашето ново меню. Все повече хора от по-възрастните поколение се зарибяват по такива формати, така че вече нямате оправданието, че вашата публика не е там. Важно е разбира се да подберете платформата, която ще свърши най-добра работа за ангажиране на таргет аудиторията ви. Помните таргет персоната нали? TikTok е обикновено за по-млади аудитории, почти половината от потребителите там са под 30 годишни. Instagram предлага по-широк кръг от потребители. Почти половината от тях са на възраст между 25 и 40. YouTube също пробиват в този сегмент след като въведоха Short формата през 2021, но все още няма конкретни метрики, които може да затвърдят това.

Финал

И ето, че най-сетне стигнахме до финалната права! Помнете, че както при всичко друго в дигиталния маркетинг, няма един калъп, който да пасва на всички брандове. Важно е да разбирате коя е вашата публика и какво желае тя във всеки един момент, за да отговорите адекватно. Дигиталният маркетинг е просто един инструмент, през който можете да го направите. Но и ключов такъв. Без него няма как да се надявате, че някой ще ви забележи в онлайн пространството. Ще си останете просто една от милиардите платформи, забравени и прашни.

Така че поемете дъх и пробвайте няколко различни неща или комбинации. Не всичко ще заработи от първия път, но все ще заработи в някой момент. Аз ще го кажа тук и ще продължа да повтарям в останалите статии – постоянство и качествено съдържание или услуги са в основата на всички ваши стратегии в дигиталния маркетинг!