Какво е SEO?
SEO е стратегия за оптимизация на съдържание с крайна цел класирането на вашия сайт на по-предна позиция в органичните резултати на интернет търсачки като Google и Bing (по последни данни, 75% от търсенията са основно в Google). Процесът по оптимизиране включва и определяне на ключови думи и фрази, чрез които клиентите търсят съответните услуга или продукт в интернет пространството. След определянето им се работи и към създаване на съдържание, което предлага ценна от клиентска страна информация включваща упоменатите думи и фрази. Те се позиционират на ключови места, за да може при търсене платформата ви да се появява сред първите резултати.
Представете си, че имате сладкарски бизнес и предлагате торти онлайн. Една от тенденциите в днешно време е към по-здравословните лакомства. Това означава, че най-вероятно хората биха търсели за поводи „здравословни десерти“, а при добавяне на „рецепта“ към фразата – начини за приготвянето им. Чрез задаването на подобна фраза из новини на сайта, както и различни продуктови описания и мета описания (за това по-напред в статията), търсачките ще определят сайта ви като релевантен за търсения с ключовата фраза и съответно ще го показват на първа страница.
Основната разлика между SEO и платена реклама (SEM) е, че първото разчита на увеличаване на „органичния трафик“ към вашия уебсайт, т.е. вие не плащате за това по никакъв начин, освен чрез времето и усилията си.
Защо SEO?
Накратко, въпреки че може да получите трафик чрез платена реклама или социалните мрежи, по-голямата част от него все още се генерира от търсачките. SEO предлага 20 пъти повече трафик възможности от платени реклами, както за мобилни устройства, така и за дескстопи.
Това е един от малкото оставащи онлайн маркетинг канали, който изплаща дивиденти дори и след време, ако разбира се e настроен правилно. Имайте предвид, че самото оптимизиране на съдържание е доста трудоемко и времеемко, а в същото време няма да видите незабавни резултати. И все пак ако разполагате с ценно съдържание, резултатите и важността му могат да се увеличават с течение на времето (ако го актуализирате и оптимизирате допълнително), докато при рекламата е необходим постоянен бюджет, който да я поддържа жива.
Като последна бележка, търсачките стават все по-умни, но все още продължават да се нуждаят от нашата помощ, за да откриват и показват на потребителите ценно и релевантно съдържание.
Чрез SEO вие давате правилен сигнал към тях за какво се отнася вашето съдържание и как то може да помогне на потребителя да реши предизвикателството, пред което е изправен.
Как работи SEO?
За да разберете как да „ранквате“ на по-предна позиция в търсачките, трябва да разберете и как самата търсачка оперира. И двете главни– Google и Bing, използват ботове, които „претърсват“ или „лазят из“ (Eng. Crawl) интернет пространството. Те минават през всяка една страница в различните платформи и събират информация за тях, за да могат след това да ги индексират (т.е. да ги означат като съществуващи в своя онлайн регистър). Алгоритми използвани от търсачките анализират индексираните страници и ги оценяват според редица критерии (никой не знае на 100% кои са всички те), за да определят дали дадена страница може да бъде релеванта за определено търсене предприето от потребителите. И все пак има няколко важни и всеизвестни фактора, които ще обсъдим малко по-късно в тази статия.
Преди това ми се иска да обърнем внимание на начина, по който търсачките минават през съдържанието и го индексират.
Индексиране
Преди да предприемем каквото и да е друго в света на SЕО е важно да осъзнаем колко е от значение органичният трафик. Според проучвания, около 57% от трафика за мнозинството от сайтовете в интернет, идва от органично търсене.
Разбира се това е без значение ако сайтът ви въобще не се появява в търсачката. А това не се случва напълно автоматично. Google или Bing разчитат на така наречените „паяци“ или „ботове“, т.е. малки парчета код, които „лазят“ из интернет пространството и откриват ново съдържание (оттам и термина на английски crawl). С най-голяма ползва за вас е тези малки паяци да „излазват“ цялото ви съдържание редовно.
Така че това е и първата стъпка, която да предприемете в SEO стратегията си. Има няколко начина да накарате търсачката да индексира вашата платформа. Първият и най-често срещан е да публикувате и да чакате Google ботовете да минат да индексират. Другият е да предприемете действия. Ето това се казва SEO.
Очевидно е, че не желаете сайтът ви да бъде индексиран само веднъж. Предполагам, че ще го пълните със съдържание, а това ново съдържание трябва да бъде индексирано, за да се появи в търсачката. И така кръгоовратът продължава до безкрай.
Ролята на “паяците” е и точно такава. Не само че намират ново съдържание, а индексират и индексирано такова. Това може да включва нова страница във вече съществуващ сайт, промяна на съществуваща лендинг страница, актуализирано съдържание, или изцяло нов сайт и блог. Веднъж щом новото съдържание е локализирано, ботът трябва да определи за какво се отнася то. В миналото, те не бяха особено умни и всеки можеше да ги накара да индексират и ранкнат сайт на базата на броя пъти, в които се появява ключова дума на дадена страница. Ключовата дума дори не трябваше да е в бодито на страницата. Можеше да я заложите многократно в мета описанието (за това по-късно в статията).
Това обаче вече не е така. С цел да подобрят онлайн процеса по търсене, иницииран от потребителите и да им гарантират по-добри и по-качествени резултати, Google и Bing вкараха определени правила и при всяко тяхно нарушаване сайтът бива наказан. Ако заложите прекалено много ключови думи из своето съдържание, така че четенето да е изключително трудно, това ще ви докара глоба.
В днешно време Google наистина акцентира доста повече върху потребителските преживявания на вашия сайт и намерението на самия търсещ – дали той/тя иска да купи нещо (комерсиално намерение) или да научи нещо (информационно намерение).
Потребителското поведение дори е фактор за ранкване, не по-малко важен от качествените inbound линкове, социални сигнали, и валиден код на всички ваши страници. Обаче нищо от това няма да има значение ако страницата ви не е индексирана. Така че, стъпка по стъпка, първо кроуване и индексиране, и след това ранкване. SEO продължава да е част от формулата на успеха, която ще накара търсачките да работят във ваша полза.
Ранкване
Честото индексиране подобрява и вашите резултати в търсачката, т.е. ранквате на по-висока позиция.
Ботовете забелязват всички нови документи и промени, които след това биват добавени към индексираното търсене на Google. Преди да се индексират обаче те биват анализирани, за да се определи дали носят някаква стойност чрез качествено съдържание и релевантност между заглавия (titles tag), мета описание (meta tag) и описания на снимки (alt attributes).
Когато потребителят зареди търсачката и изпише ключова дума, алгоритъмът на Google се задейства. Той решава на коя позиция и страница да покаже определен сайт в сравнение с останалите ранкващи за ключовата дума търсена от потребителя.
Ранкването ви в търсачката зависи най-вече от колко често сайтът ви се индексира и колко е релевантно съдържанието в него към търсенето.
Това е и кратката версия на цялата логика зад намирането (crawling), анализирането, индексирането (indexing) и ранкването (ranking) на нови платформи или ново съдържание.
Фактори, влияещи на индексирането?
На първо време е важно да разберете колко често Google ботовете минават през вашето съдържание. Това може да се провери чрез Google Search Console.
Влизайки в нея, кликвате на сайта си. След това на Settings > Crawl Stats > Open Report.
Ще видите графики подобни на следнaтa:
В графиката, можете да проследите колко пъти ботовете са минавали през определени секции и за конкретни дати.
Тук е важно да има колкото се може по-високи статистики. Това означава и че ще трябва да се погрижите често да имате ново съдържание. При по-големи сайтове с много страници или платформи добавящи изключително голям брой ново съдържание наведнъж, има и crawl budget, за който трябва да се внимава. Това означава, че изчерпа ли се бюджета, ботовете няма да могат да индексират всичките новокачени страници. Има и други, доста редки случаи, при които прекаленото сканиране на сайта от ботовете може да претовари сървърите и тогава в конзолата ще се отбележат грешки.
Google дори позволява да се смени честотата на сканиране на вашето съдържание, но само надолу, не и нагоре. Това може да се случи оттук.
Как можем да увеличим честотата/бюджета?
- Свежо съдържание – Колкото по-често се публикува и актуализира съдържание, толкова и по-често ботовете ще започнат да минават през него. Google ботовете сканират по-често страници, които са популярни (доста други сайтове линкват към тях, имат по-висок page authority, висок месечен трафик към тях, др.).
- Site speed – Колкото по-бързо сайта отговаря на request от страна на ботовете, толкова повече се вдига бюджетът ни, толкова по-бързо съответно се индексира и съдържанието. Освен това, Google счита, че по-бързо зареждащо се съдържание е в полза на потребителите и подобрява тяхното преживяване. Поради тази причина, сайтът ще бъде подреден и по-напред в търсачката.
- Internal linking – Колкото повече, толкова повече. Хубаво е всяка страница да линква към колкото се може повече други вътрешни страници и обратното. Това ще спомогне ботовете да преминат по-бързо и лесно през всичкото съдържание и да определят, че сайтът осигурява добри потрбителски преживявания.
- Flat Website Architecture – Т.е. една хоум страничка и навързани към нея подстраници в различни секции. По този начин всяка поредна страница предава link juice (за това по-късно в статията) на следващата и популярността им се увеличава.
- Broken links, duplicate content, etc. – Счупени линкове, дупликирано съдържание и подобни трябва да се оправят навреме щом биват засечени. Бързото им оправяне ще ви даде зелена точка от страна на търсачката и няма да окаже голям ефект върху SEO статуса на вашия сайт.
Какво включва SEO?
Както вече споменахме SEO отнема време и не е нещо, което да направите днес и от което да очаквате резултати в утрешния ден. Оптимизацията отнема време и изисква всекидневна грижа, за да се постигнат дългосрочни позитиви. И все пак е хубаво да изясним какво включва тя. Най-просто казано SEO се разделя на две части – on-page SEO и off-page SEO. Първото (on-page SEO), включва елементи изцяло под ваше влияние като съдържание, HTML, CSS. Всичко, което правите, за да ги подобрите е с оптималната цел да анагажирате потребителите, така че да прекарат максимално много време на вашата платформа. Това ще сигнализира на търсачките, че предлагате ценно и релевантно съдържание, което си заслужава да се нареди на първа страница.
От друга страна off-page SEO са неща върху които можете непряко да окажете влияние, така че те да проработят във ваша полза. Те включват набиране на нови линкове, споменавания в социалните мрежи, т.е. всякакви действия, които предприемате извън своята платформа, така че да доведете трафик и линкове към нея. И ако за момента съвсем не ви е ясно за какво говорим, не се притеснявайте, по-надолу ще обясня с пълни подробности:
On-page SEO
Съдържание
Още през далечната 1996 г. Бил Гейтс предрече, че съдържанието е ключът към всичко. И това, повече от 20 години по-късно все още е напълно валидно.
Защо ли?
Когато всеки един от нас търси нещо онлайн, ние възлагаме големи очаквания, че ще получим пълен и задоволителен отговор и дори повече отколкото сме предполагали. Търсачките от своя страна се стремят да ни го предоставят.
Поради тази причина, ботовете всекидневно „пълзят“ из безкрайното съдържание и го индексират, а след това и ранкват, така че да отговаря дословно на търсенето. Така че първото действие, което трябва да предприемем при оптимизация е създаването на качествено съдържание, което ще информира, образова и помогне на потребителя по някакъв начин. Съдържание, което не просто да запълва някаква празнина, а да има роля и да я изпълнява докрай.
Може би сте очаквали да ви дам трик, който с размахване на магическа пръчка да ви изпрати на първа страница и на първа позиция? За съжаления няма кратък път, но пък има много възнаграждаващи резултати ако сте склонни да отделите времето и усилието. Нещо, което правя и аз в момента при разписването на този блог пост.
Но как да създадем съдържание, което ще се хареса едновременно на търсачките, и на хората? Това може да се постигне със следните елементи:
Качество
Преди време публикуването на съдържание, запълнено с колкото се може повече ключови думи, беше стандарт. И това гарантирано водеше до първа страница и евентуална първа позиция в търсачките.
В днешно време конкуренцията е много по-ожесточена.
Не е лесно да създавате напълно ново съдържание, но вероятността е голяма, че някой вече е публикувал такова на тема, която вие покривате. В този случай можете да се възползвате и да надградите каквото той или тя е публикувал. С по-нова дата за публикуване и доста по-детайлно и качествено съдържание, публикацията ви без съмнение ще се нареди на челна позиция.
Това, което винаги трябва да имате предвид, е че съдържанието ви трябва да разрешава проблем, да предлага решение, да информира или да образова потребителите за темата, от която се интересуват. Накратко, вашата статия трябва да е директен отговор на техните молитви. Ако те търсят „какво е SEO” и вие им обяснявате „теория на вероятностите“, шансовете са, че повечето от тях веднага ще напуснат страницата. Това ще сигнализира на търсачката, че съдържанието ви не е релевантно и ще бъде ранкнато на по-ниска позиция.
Накратко, по-долу обобщавам какво да имате предвид когато създавате съдържание за SEO:
- Разберете намерението на потребителя – с каква цел са клинкнали на вашия сайт.
- Създайте си потребителска персона – Помислете кои са те, какво правят в ежедневието си, хобита, интереси, семейни, несемейни, някакви други значими моменти от живота им – първа работа, ново семейство, завършване и прочее.
- Разделете текста на секции – В днешно време е още по-ясно, че хората имат нисък праг на внимание. Поради това повечето от тях ще отделят само няколко минути да разгледат съдържанието ви. А ако то е една неделима стена от текст, това ще ги откаже още при първия поглед. Замислите се да разделите текста си с множество подзаглавия, точки, подточки, снимки. По-този начин съвсем несъзнателно вие ще ръководите потребителя през вашите мисли, знания и прочее. В крайна сметка, те ще се чувстват обгрижени и образовани по определена тема от интерес за тях. И ще се върнат за още.
- Предложете следащи стъпки – Вашето съдържание трябва да ангажира потребителя. Освен да го води през отделните стъпки, то трябва да го нахъса да предприеме действие след това, да го предизвика и да му даде отговор на въпроса: „А сега накъде
Намерение
Всички търсачки, но особено Google акцентират върху намерението на потребителя, който търси. Накратко, те се опитват да дефинират какво точно желае да получи в отговор той или тя.
- Искат да научат нещо?
- Или искат да купят нещо?
- Или просто разглеждат, за да се информират и след това да го закупят офлайн?
Като създатели на качествено съдържание, от вас също зависи да разберете тяхното намерение. Ако искате да ранквате по-напред, вашата мисия е да се поставите в обувките на своя читател, клиент или аудитория като цяло и да предоставите точно това, което те искат максимално бързо и ясно. Както потребителите не са глупави, така и ботовете не са. Те следят малко по-различни параметри от хората, но пак могат да се оринтират дали определено съдържание е релевантно, „свежо“, достатъчно информативно и интересно и да му дадат определен приоритет според това.
Свежест
Публикуването на съдържание не е достатъчно само по себе си. Важно е да публикувате често, но в същото време да се стараете това, което качвате да е качествено и релевантно за потребителя. В същото време, не е нужно да отритвате старото си съдържание. Има доста трикове, които може да приложите, за да го „освежите“. Ето и някои от тях:
- Актуализиране на съдържание, което вече не е съвсем релевантно с нови факти, статистики, цитати и прочие. Тук се има предвид самото съдържание, а не заобикалящите го бойлер плейт и странични барове с текст или пък самите дати на публикуване. Ако само те се актуализират, има опасност търсачката да не отрази поста като „освежен“ ( translation “fresh”) и промените ще са били напразно.
- Оправяне на „счупени“ линкове или добавяне на нови, които водят до по-ново и релевантно съдържание. Тук обаче имайте предвид, че е необходимо да обновите и текста около самите линкове. В протичен случай търсачката може да сметне промените за незначителни и да не определи съдържанието като ново.
- Получаване на нови линкове от сайтове, които имат доста трафик и/или ранкват високо за ново съдържание.
- Рязко увеличаване на трафика към вашата страница. Това може да се получи чрез споделяне на съответния блог в социалните мрежи или други канали, които ще доведат повече посетители към вас.
! И все пак имайте предвид, че Google определя „свежестта“ на една страница на база средната възраст на всички страници, които отговарят на определено търсене. Така че новото не винаги е по-добро и интуитивните търсачки го разбират доста добре. Хубаво е да го разберем и ние и да го вземем предвид когато публикуваме или актуализираме съдържание.
От друга страна, търсачките като Google си правят свое собствено проучване, за да определят кои търсения се нуждаят от свежо съдържание според следното:
- Обем на търсене – Ако търсенето на определената „ключова дума изведнъж скочи. Това се случва най-вече с нови трендове, важни новини и прочее.
- Теми, по които публикуват голям брой новинарски организации и блогове по едно и също време – скорошни събития или горещи теми за знаменитости, например.
- Социални мрежи – Рязко увеличаване на „споменаването“ (mentions) на определена тема може да се окаже достатъчен индикатор, че тя е „трендваща“ или казано на наш език – популярна.
- Събития, които се повтарят на регулярна база.
- Динамични теми, по които доста често се обновява съдържание.
Проучване и избор на ключови думи
Ключова думa е в действителност дума или фраза, с която определяте вашия сайт, съдържание, бранд. В зависимост от това какви ключови думи си изберете (базирано на щателно проучване, разбира се), ще можете да се насочите и коя е най-добрата стратегия за получаване на линкове от различни платформи, т.е. те да линкват органично към вас и да спомагат да ранквате по-напред в търсачката. На база на филтрираните думи, ще създадете или оптимизирате и вашето съдържание.
Най-голямата грешка, която можете да направите е да проучите ключовите думи само веднъж и да се опрете на стари лаври както се казва. Маркетолозите постоянно следят за това какво търсене има за ключовите думи, как се движат те според ранкване, трафик, конкуренция и прочее. Това е една неделима част от SEO процеса.
Проучването се прави поради различни причини, но най-ключовите за момента са за по-добро ранкване в търсачката и за разписване на ново релевантно за търсещия съдържание.
Имайте предвид, че търсенето на ключови думи не е проста практика, а цяла наука. Зад всяка една ключова думи и фраза се крие намерение и всяка от тях е с различна конкурентна величина. Ето и няколко съвета как да селектирате правилните за вас:
- Определете какво продавате – Много е важно да осъзнавате какво комуникирате към своите потребители. Дали ще са продукти, услуги, дали ще са платени или не. На база на това ще можете да определите и кои са ключовите думи, които точно дефинират вашия бизнес. Например, аз обичам много сладкарството, но искам да споделя своя опит и с останалите, а не да продавам. В такъв случай би имало повече смисъл да ранквам за и да вкарам в своето съдържание „безплатни трикове за изпичането на перфектен блат“ или „сладкарски трикове от кухнята“. Това са доста специфични думи и са дълги, така наречените „long-tail keywords”. Следователно и търсенето за тях може да е по-ниско отколкото при по-общите. И тук стигаме до вторият съвет.
- Търсете качество, не количество – Много често след като сме се спрели на няколко ключови думи, ние доста често влизаме в Google Keyword Planner или тулове като Ubbersuggest или Moz и правим търсене за допълнителни идеи. Оттам виждаме, че има и по-общи думи като „сладкарство“ или „ледени торти“, които имат доста по-голям обем месечни търсения. Това обаче съвсем не означава, че те са най-подходящите за вас. Доста често способността ви да ранквате в челни позиции за определена ключова дума зависи и от конкуренцията, срещу която сте изправени.
Затова е важно и да намерите „нишата“, в която бихте могли да се позиционирате с вашето съдържание. По-долу предлагам няколко възможности, които могат определено да помогнат:
- Месечно търсене – Колкото повече, толкова повече, казал Мечо Пух. В случая с ключовите думи обаче е хубаво да има баланс. В тази връзка е най-добре да не разчитате само и единствено на този фактор.
- Брой резултати – Тук е относително, но имайте предвид, че ако за определената ключова дума има прекалено много резултати, то тогава или тя е доста популярна и конкуренцията ще е оспорвана, или вече пространството съвсем се е пренаселило. Моят съвет е да гледате този фактор в комбинация с останалите.
- Релевантност – При търсене на ключовата дума, излизат резултати, които не отговарят съвсем на изискванията? Може би вие ще напишете пост, който да се доближава доста повече до търсеното от потребителя. И ако той започне да води доста трафик на сайта ви, Google определено ще забележи.
- Свежест – Дали публикуваното съдържание за ключовата дума е отпреди година или повече? Google, както и другите търсачки харесват ново и обгрижвано с актуална информация съдържание. Не го забравяйте!
- Авторитетност – Има ли сайтове на първа страница от резултатите с доста беклинкове, трафик и авторитет на домейна? Ако не присъстват такива, то това е сериозна възможност за вас да се впишете. Ако пък има, вземете предвид и останалите фактори и чак тогава отписвайте ключовата дума.
- Качество – И не на последно място, доколко публикуваното съдържание покрива в детайл търсеното от потребителя? Ако смятате, че има очевидни пропуски, сега е моментът да блеснете като предложите нещо по-добро!
И все пак не забравяйте, че никой от по-горните фактори не работи индивидуално. При избор на ключова дума и тема, по която да разпишете съдържание, трябва да вземете предвид няколко, ако не и всички тях и да измерите за коя тема можете да привлечете най-много трафик и да предизвикате най-голяма ангажираност.
По-долу посочвам и няколко похвата, които могат да ви помогнат при намирането на най-подходящите ключови думи:
Платени и безплатни тулове
- Google Keywords Planner – Започвам с най-лесната за използване и разбира се най-икономична откъм бюджетна гледна точка платформа. Google има цял набор от полезни инструменти, от които можете да се възползвате без дори да платите и една стотинка. И най-полезното е, че можете да сте сигурни в достоверността на данните и в предложенията за ключови думи, тъй като те си идват от самия архив на търсачката. Така например в keyword planner можете да търсите както нови идеи на база на конкурентен сайт или на вече генерирани от вас, така и да виждате как се е движил месечният трафик за ключови думи във времето.
- Ubbersuggest – Платформата ви позволява да виждате и идеи за различните ключови думи използвани от конкуренти, както и цели изречения и въпроси, които поребителите са използвали при търсене. Моят съвет е да си инсталирате и Chrome разширението, което ще ви позволи директно при търсене на определен термин или обширна тема да видите какво още са търсели потребителите, колко е месечният трафик и авторитета на ранкващите най-напред сайтове и подобни. Всички тези неща са безплатни, като има дневно ограничение до 4 търсения.
- Moz – това е друга доста полезна платформа, която може да ви даде някаква идея за ключови думи, които да използвате. Тук обаче е необходимо да се регистрирате, за да достигнете дори до най-базисното търсене.
- Ahrefs – Още една платена платформа, която може да ви свърши доста полезна работа и да ви покаже как се справяте спрямо своите конкуренти.
Семантики – Важно е да разберете и как работи алгоритъмът на търсачката, която използвате. Така например Google не се интересува колко пъти сте използвали определена ключова дума (даже в някои случаи е по-добре да е по-обран брой), а доколко тя отговаря на „намерението“ на търсещия. Това е целта на търсачката, да гарантира колкото се може по-добро преживяване на потребителите. И това означава, че включвайки дори и една дума, търсачката ще съумее да включи поне дузина други нейни синоними, при чието търсене да излиза вашият сайт.
Разберете „намерението“ на ключовата дума – Имайте предвид, че има голяма разлика между това, което „купувачът“ търси в Google и това, което „търсачът“ иска да види. Първият вече е на фаза специфичен продукт или услуга и търси за платформата, която може да им предложи най-добра сделка. Вторият може да търси повече информация или отговор на определен въпрос.
Запознайте се с конкуренцията – Един от най-добрите похвати да намерите ключови думи е да видите какви похвати използват вашите преки конкуренти и да ги пресъздадете. Това важи особено за конкурентите, които са на пазара от доста по-отдавна и вече са забелязали какво работи и какво не. Тук можете спокойно да използвате Google Keyword Planner и да сложите URL на сайта, който ранква за определена ключова дума, за която искате и вие да ранквате. По този начин ще видите и какви други ключови термини използват.
HTML
Без правилно дефинирани тагове, заглавия и описания, търсачки като Google ще имат определени затруднения да разберат за какво се отнася съдържанието ви и защо трябва да ранква по-напред за определени търсения.
Когато говорим за HTML, ние не визираме промяна, която включва задълбочени познания по програмиране. Най-просто казано, това означава копиране и публикуване на съдържание в определени елементи, които могат да се променят от задния панел на сайта.
Елементи
Тайтъл Тагове (title tags)
Доста често хората не могат да намерят разликите между тайтъл тагове и заглавия с размер H1. Това са съвсем различни заглавия, които се поставят на съвсем различни места, съответно изпълняват съвсем различни роли и като такива трябва да се третират по различен начин. Тайтъл таговете се появяват като заглавие на резултата при търсене на страницата в Google, както и в полето за зареждане на таб във вашия браузър.
Това е и първото нещо, което потребителите забелязват, затова е важно да заложите най-важната си ключова дума, за която искате да ранквате и да напишете кратко, но ангажиращо заглавие, което да ги накара да кликнат.
Мета описание
Това е съдържанието под тайтъл тага в браузъра. Това е и полето, в което можете да кажете на търсещия за какво се отнася вашето съдържание. Важно е да оптимизирате тази секция с ключови думи. Не трябва да е по-дълга от 160 символа.
Подзаглавия
Различни по големина, те помагат да структурирате съдържанието, така че да се разбира както от търсачки, така и от посетителите на вашия сайт. Така например размер H1 е заглавието, което стои в началото на статията ви и показва на читателя и на търсачката още от пръв поглед за какво ще се говори.
Полезна практика е да използвате ключови думи в заглавията си, особено в главното H1, но така че да е естествено и да подпомага читателя на вашия блог, уебсайт или друг тип уеб платформа.
Заглавието е и първата „спирка“ на читателите. Ако то не е интересно за тях, те няма да продължат по-натам. Така че внимателно го подбирайте.
Alt Text
Това накратко е описанието на снимките във вашата статия. Какъвто и тип съдържание да създавате, стига то да има визуални елементи, всички те имат определен alt text прикрепен към тях. Повечето хора обаче не осъзнават неговата ползва и не го използват. Така че това е един доста добър „кратък път“, по който можете да се отличите.
Целта на този текст е да помогне на търсачките да вербализират съдържанието на снимката за хора, който имат проблеми със зрението. Това, което аз мисля е, че също е доста добър начин допълнително да поскажете на Google за какво се отнася сайтът ви, особено ако включите основните си ключови думи.
ULR Слъг
Това е последната част от един URL, която казва на търсачката какво е съдържанието на сайта. В днешно време може много лесно да бъде променяна в C-panela на платформи като WordPress. Това е и още един начин да разположите своите най-основни ключови думи, така че едновременно търсачка и потребители да могат да идентифицират търсенията си с предложеното от вас съдържание.
По-долу са и няколко полезни съвета, които ще ви помогнат да направите правилните подобрения по HTML кода си, за да оптимизирате за търсачките:
- Използвайте различни тулове – В интернет има множество безплатни и платени инструменти, от които можете да се възползвате, за да определите различни HTML проблеми, които афектират представянето ви в търсачката. Моят личен фаворит е Ubersuggest на Нейл Пател. Доста лесно можете да видите дали има дупликирани тагове, твърде кратки или дълги URL, страници с липсващо мета описание. Също така ви позволява да поискате „пролазване“ на съдържанието си, за да проверите дали всички грешки са оправени.
- Проследете конкуренцията – Тук не казвам да копирате дословно каквото са написали конкурентите ви, защото това няма да се възприеме добре от Google или другите търсачки. Имам предвид да почерпите вдъхновение от тях особено ако имате затруднения с разписването на тайтъл тагове или мета описания.
- Колкото повече, толкова повече не е опция когато става въпрос за използване на ключови думи – Това не само е неестествено, но ще затрудни възприемането на вашето съдържание, ще увеличи bounce rate- а на сайта ви и това ще е сигурен знак към търсачката, която ще ви накаже.
- Не подценявайте H2, H3 и H4 заглавията – Не само основното заглавие, което споменахме по-нагоре е важно. Останалите също помагат както на хората да се ориентират сред съдържанието ви, така и на търсачките да определят за какво иде реч. Важно е да не пропускате тази възможност да включите ключовите си думи.
Сайт архитектура
Добрата основа на къщата гарантира по-дълъг живот и по-малко разходи за поддръжка. Същото важи и при добрата архитектура на сайта. От своя страна един сайт, който е интуитивен, ангажиращ и създава положителни преживявания за своите потребители е и сайт, който тъсачките обичат и ще ранкват на по-високи позиции. Това означава, че за целите на SEO не бива да пренебегвате структурата на вашия сайт.
Търсачката се фокусира върху неща като време за зареждане, безопасна връзка (SSLS сертификат), и динамичен формат подходящ в същото време за мобилни и десктоп устройства.
В най-идеалния случай, ще имате план за своя сайт още преди да сте започнали административната работа по закупуване на домейн и хост. Това ще ви позволи наистина да се поставите в обувките на своята таргет група и да планирате наобратно процеса, за да подсигурите добри преживявания за своите посетители.
Елементи
Лесен за Кроуване
В зависимост от това колко лесно търсачката успява да премине през всичките ви страници и да разбере съдържанието, и колко малко грешки ще отчете, резултатът ще бъде положителен или отрицателен. Колкото повече линкове имате между отделните страници, толкова по-лесно ботовете ще успеят да достигнат до всички тях и толкова по-добре ще успее търсачката да разбере за какво става на въпрос.
Дупликирано съдържание
Има доста митове по тази тема. Съвсем основателно се смята, че съдържанието на сайта трябва да е оригинално, но има значение дали е оригинално за самата си платформа или за интернет пространството като цяло. Обикновено търсачките не наказват сайтовете ако имат дупликирано съдържание сред страниците си като тук правя уточнението, че имам предвид съдържание, което се е появило на друга страница на същия уебсайт.
Ако обаче публикувате идентично съдържание на предложеното от по-авторитетна платформа, т.е. с по-висок ранкинг за домейна, тогава Google ще възнагради тази платформа и ще ощети вас. Това накратко означава, че Google няма да зачете съдържанието на другата платформа като нов линк за вас и няма да ви изпрати трафик-а му. Има обаче правилен начин, по който можете да предотвратите това. И той се нарича канонични линкове (canonical links). Така например платформи като Medium, където си качвате сами статията дават опцията да посочите, че материалът се е появил за първи път на вашия собствен уебсайт. Това от своя страна сигнализира и на Google да индексира оригиналното съдържание и да отчете трафик от други платформи към него.
Динамичен дизайн/ мобилен дизайн
Добре е известно, че Google индексира на първо време домейна за мобилни устройства. Това означава, че трябва да създадете платформа, която се визуализира добре най-вече на мобилни устройства. През 2021, те дори пуснаха и нова актуализация отчитаща „user experience” на мобилни устройства.
Съвсем лесно и безплатно можете да проверите как Google отчита вашия уебсайт на мобилни и десктоп устройства чрез Google Search Console. Ако видите някакви грешки отчетени в доклада (страничен бар -> таб Experience -> Mobile Usability), на първо време се стремете да оправите тези на мобилните устройства.
Скорост на зареждане на страницата/ Page Speed
С имплементацията на доклада Core Web Vitals (Google Search Console –> Tab Experience), търсачки като Google се фокусират доста върху скорорстта на зареждане на страниците и на интуитивността, която те предлагат. Ако сайтът ви зарежда доста бавно, Google може да ви накаже като смъкне позицията ви в резултатите по-надолу и не ви позволява да минете пред конкуренцията дори и съдържанието ви да е по-качествно от тяхното. Можете да използвате отново Google Search Console-ата, за да проверите каква е скоростта. А може да погледнете и какво отчитат Google PageSpeed Insights.
HTTPS и SSL Серификати за сигурност
Сигурността и безопасността на личните данни са едни от най-важните фактори, които определят позицията ви в търсачките. Ако Google или Bing смятат, че сайтът ви е нелегален, опасен за потребителите или предлага подвеждаща информация, това със сигурност няма да ви даде първа позиция.
Една вратичка, която спомага да сигнализирате на търсачката, че съдържанието ви е безопасно, релевантно и полезно е чрез SSL сертификати и HTTPS. Лесно е да ги имплементирате и когато го направите (линк), ще видите малко катинарче до вашия URL, както и HTTPS преди URL адреса. Това е доста важен сигнал към потребителите и въпреки че няма моментално да ви даде някаква стойност откъм SEO, със сигурност ще помогне за постигане на дългосрочните ви цели.
Доверие
Алгоритъмът на Google включва не само page rank, но също така и trust rank. Това е начин за Google да провери дали сайтът ти е легитимен. Той отчита например линкове идващи от авторитетни сайтове (висок месечен трафик, доста линкващи към тях сайтове, често актуализирано и ново съдържание, или завършващи на .edu и .gov домейни).
Има три основни начина, по които можете да изградите доверие както в очите на Google, така и в очите на посетителите на платформата ви.
Авторитет
Има два типа авторитет:
- Домейн (domain authority) – колко популярно/известно е вашето домейн име, колко сайта линкват към него, на коя позиция в търсачката е, колко социални споменавания има в мрежите (social mentions).
- Страница (page authority) – колко релевантно, актуално, обновявано, качествено е съдържанието на определена страница.
Лесно можете да използвате Ubersuggest на Нийл Пател, за да определиш това. По същия начин, можеш да сравниш домейн авторитета и в Moz. Там се ранква по скалата от 1-100. Според нея е лесно да стигнеш от 0-20, но всичко над 50-60 е доста трудно за постигане, а между 80-90, почти невъзможно. Разбира се това не трябва да ви отказва, а напротив. Можете да постигнете доста с постоянство при създаване на съдържание и набиране на линкове.
Bounce Rate
Накратко, това е измервател на броя хора, които са видели само една единствена страница на вашия сайт преди веднага да затворят. Тук се гледат показатели и за време. Ако хората са прекарали на тази страница по-малко от 10 секунди, те влизат в Bounce rate.
Съдържанието, скоростта на зареждането му, релевантност, интуитивна навигация и правилната аудитория са все фактори, които могат да ви помогнат да намалите този показател. За по-лесно, правилната аудитория ще бъде ангажирана със съдържанието и ще прекара повече време на страницата ви. Видео форматът също е нещо, което може да помогне за задържане на вниманието. Истината е, че целта тук е да задържите вниманието на потребителите колкото се може по-дълго. Това ще сигнализира на Google, че съдържанието ви отговаря на техните търсения (queries) и от своя страна търсачката ще премести сайта ви по-нагоре в резултатите за съответната ключова дума.
Възраст на домейна/ Domain Age
Помните как трябва да респектирате възрастните около вас нали? В интернет прорстранстворо работи същата йерархия. В случаите когато уебсайт е просъществувал за дълго време, създавал е качествено съдържание на редовна база и то според добрите (white hat) практики, той ще се подреди по-нагоре в резултатите от всеки нов сайт.
Off-page SEO
Линкове
По мое лично мнение, линковете все още са един ключов фактор за позиционирането на вашия сайт на челни позиции в търсачките. Намирането на нови линкове и то от авторитетни сайтове е един тежък и в повечето случаи неблагодарен процес, но в момента, в който започнете да виждате резултатите, всичките услия ще се оправдаят. Доста често проблемите идват и от факта, че повечето от собствениците на сайтове не подхождат правилно към изграждането на добър линк профил.
По-долу са и основните фактори, които могат да ви помогнат при търсенето на нови линкове за вашето съдържание:
Качество на линковете
Най-честата грешка, която хората правят е да придават по-голяма важност на количеството, а не на качеството на линковете. Обръщайки се към качествени авторитетни платформи и предлагайки им съдържание или линк в замяна на линк от тяхна страна би трябвало да е нещото към което да се стремим. Освен това, Google наказва всички платформи, които имат множество нискокачествени нерелевантни сайтове линкващи към тях. Също така, линкове от нови домейни са много по-високо ценени от повтарящи се линкове от домейни, които вече веднъж са направили препратка към ваше съдържание. И не на последно място, линкове от други платформи са много по-важни отколкото линкове от вашата собствена, т.е. от една към друга страница. Така казано обаче, не игнорирайте вътрешните линкове.
Друго, което трябва да имате предвид е да избягвате закупуването на линкове от нискокачествени платформи, или плащането за позициониране на ваш блог пост в съмнителни платформи (множество линкове от сайтове, които не се отварят, нисък месечен трафик, др.), нерелавантни към вашата ниша. Целта на Google е да награди тези, които изграждат линк профил като предлагат качествено релевантно съдържание в замяна, а не пари. Това не означава, че ще бъдете наказани ако си платите за линк в някоя статия, стига тя да е релевантна. Този метод обаче бързо може да стопи спестяванията ви. И последно, но не по-малко важно, трябва да следите дали сайта, към който бихте искали да изпратите съдържание има достатъчно месечен трафик. Ако това е така, в замяна освен линк, ще получите и част от неговия трафик и link juice, които ще ви помогнат да ранквате по-нагоре в търсачката.
Anchor Text
Това е текстът, който се появява под линка към вашата статия в резултатите на търсачката. Хубаво е и да имате няколко различни типа anchor text, тъй като те се появяват на различни места в интернет пространството. Едно важно нещо, което не искате да правите е да заложите цял парараф от текст, който да казва „кликни тук“. Вместо това трябва да го направите релевантен със съдържанието, към което води. Това ще е полезно не само на потребителите, но и на самата търсачка.
Брой линкове
Казах в началото, че качеството на линковете е много по-важно от количеството. И не се отмятам от това твърдение. Само бих допълнила, че е по-важно от трупането на множество нискокачествени линкове от съмнителни сайтове за кратък период от време. В случаите когато градите постепенно линкове към своята платформа, те вече стават фактор за ранкване, ценен от търсачки като Google. Целта е да имате качествени линкове водещи към други значими страници на вашия сайт, а не само към началната.
По този начин стратегически и съвсем естествено ще доведете вашата таргет група към желаното съдържание, за да предприемат те някакви действия.
В края на деня не е важен само източникът на линка, но и страницата към която той води потребителите. Това, което ще искате да вземете като поука е че точно тази страница, на която те ще се появят, трябва да е оптимизирана и да има елементи, които да не ги разсейват от действието, което искате да изпълнят.
И ако намирането на линкове все още ви притеснява и затруднява като концепция, тук са няколко основни неща, които е хубаво да запомните:
Не взимайте прекия път – Ако си мислите, че можете да пратите няколко имейла и хоп да получите линкове в замяна и с това да сте готови, значи дълбоко се лъжете. Трябва ви добра стратегия, добро проучване на потенциални платформи, към които можете да отправите предложението си. Забележете казвам предложение, не молба. Според мен най-добрата стратегия е да предложите нещо ценно – линк във вашия сайт, съдържание разписано за тяхната платформа, което ще ангажира читателите/ посетителите им. Относно намирането на добри платформи, с които да се свържете има доста различни тактики, които ще споделя съвсем скоро тук в платформата. Както и какво работи според моя опит.
Премахнете опасни линкове – Сайтове, които са отчетени като опасни от Google (без HTTPS сертификат за сигурност), с нелегални практики за придобиване на нови линкове и с нерелантно съдържание са и тези, които могат да навредят на вашата платформа. Поради тази причина е съвсем естествено да искате да се разграничите от тях. Много лесно можете да анализирате кой линква към вас в доклада на Google Search Console-ата -> Links.
След това първата стъпка, която да предприемете е да пишете до съответните сайтове с молба да махнат линка към вашата платформа. Ако това не сработи, следващото, от което може да се възползвате е така нареченият disavow tool на Google, който директно спира да индексира тези линкове. Хубаво е да се внимава с този инструмент, понеже ако премахнете голямо количество линкове на един път това може да навреди, вместо да помогне.
Не забравяйте за вътрешното линкване – Макар и on-page SEO фактор, вътрешните линкове все пак помагат и на хора попаднали от външни такива да се ориентират из структурата на сайта ви. Поради тази причина е важно да мислите много внимателно как ще свържете отделните страници и да се уверите, че при всичко, което разписвате сте заложили достатъчно линкове сочещи към релевантно съдържание. Също така търсачки като Google награждават сайтове, които групират свързани теми в по-големи групи, така че решението на определен проблем срещнат от потребителя да се намира на едно място.
Персонални Фактори
Тук имам предвид демографики (години, възраст, пол) и локация. Тези фактори автоматично афектират начина, по който някой би реагирал на съдържанието ви, но трябва да отчетете, че SEO стратегиите ви ще бъдат различни в отделни части на света.
Въпреки че повечето от тях са извън нашия контрол, има няколко неща, които можете да направите, за да си гарантирате, че съдържанието ви ще достигне до необходимата аудитория.
Държава
Всички потребители в търсачката виждат съдържание, което е релевантно към страната, в която се намират. Например, работното време на ресторанти и заведения се синхронизира с вашата часова зона. Също така, търсачките интерпретират ключовите думи по различен начин. Това е най-валидно за американския и великобританския английски, при които определени думи ще означават различни неща в различните държави.
Един лесен начин да кажете на Google, че таргетирате определени държави е като ги включите към ключовите думи, които използвате на сайта си. Имайте предвид, че конкуренцията за определени ниши и индустрии варира от държава на държава и променяйки сайта ви от една държава към мултинационална платформа, може не само да помогне, но и да навреди.
От друга страна не е и много лесно да имате съдържанието си на няколко езика едновременно. Има доста plugin-и, които обещават това, но в същото време крайният резултат не е особено впечатляващ. Така че най-добрата ви гаранция ако наистина искате да се позиционирате и в други държави е да платите на местни хора да преведат съдържанието ви. По този начин авторитетът ви сред потребителите ще се увеличи, с това ще се увеличи и ангажираността и в крайна сметка търсачката ще ви възнагради с по-предна позиция на различните пазари.
Град
Гео-таргетингът навлиза и в още по-дълбока специфика до градско ниво. Поради тази причина доста често виждате и резултати за места, които се намират в непосредствена близост до вас. Можете да използвате името на града като ключова дума, но внимавайте да не прекалите, защото ще ограничите съвсем потребителския кръг, който може да достигне до вас. От друга страна, ако искате да се развивате изцяло на местно ниво, хубаво е да сте запознати и с local SEO факторите. Няма да навлизам в прекалено много детайли тук, тъй като на по-късен етап ще публикувам статия отнасяща се точно до това. Но като цяло споделям няколко полезни съвета, с които можете да достигнете до повече хора на местно/ локално ниво:
- Създайте си страница за контакти
- Направете контактите да могат да се избират директно от търсачката когато са отворени на мобилни устройства
- Добавете карта със своята локация на сайта си
- Включете мнения на местни разпознаваеми клиенти на платформата си
- Заявете своят Google My Business профил и го оптимизрайте редовно
- Създайте си профили в социалните мрежи
- Създавайте местно разпознаваемо и търсено съдържание. Като пример, квартални/ градски събития или определена храна, аранжировка.
- Приоритизирайте получаването на коментари от потребители. Най-лесно е като им споменавате при изпълнението на всяка поръчка да ви оставят оценка в Google или социалните мрежи ако са ви харесали или искат нещо да се подобри, и след това активно да следите и да отговаряте. Имайте предвид, че доста от тях се водят Google Local Tour Guides и за тях идва съвсем естествено да снимат и да качват коментари и оценки за храна и обслужване.
- Създайте си профили в местните търсачки, блогове и директории, и разбира се искайте мнението на вашите клиенти
Социални фактори
На последно място, но не без значение за нашия SEO ранкинг са социалните фактори. Независимо дали идват от социалните мрежи или чрез ПР кампания, тези фактори оказват влияние.
По-долу са и техните основни елементи:
Качество на споделянията /Quality of Shares/
SEO маркетинг и маркетинг в социалните платформи са добра комбинация, понеже заедно те могат още по-добре да покажат на търсачката, че хората се интересуват от вашето съдържание. В допълнение, те потвърждават, че хората се интересуват и активно търсят информация от вас. Тук има значение и колко често публикувате, но това е тема за друг пост, който ще споделя в най-близко бъдеще.
Брой на споделянията
Друг важен фактор, който сигнализира на търсачките, че предлагате нещо значимо и релевантно е броят на споделянията в социалните мрежи. Това се брой към показател „ангажираност“ (engagement). Обикновено тенденцията е за дълго (long-form) съдържание, колкото и да си говорим, че вниманието на хората не се задържа за дълго върху нещо. Обаче и тук има значение за коя платформа е съдържанието и за коя аудитория. За определени платформи е по-важно кратко съдържание, което е доста по-визуално и с по-малко текст. Така че дори и да не запомните нещо повече, поне знайте, че няма една формула на успеха. Всичко се случва с проба и грешка.
В крайна сметка е важно да създадете съдържание, което точните хора за вашия бизнес ще прочетат и то в плаформи, които те посещават.
Накратко
Това са основните фактори, които определят дали SEO ще работи във ваша полза или не. Както вече споделих няма една рецепта за успеха. Има обаче две основни неща, които е важно да запомните – търпение и дългосрочни цели.
SEO не е нещо, което да направите днес и да видите, че вече работи утре и жъне успехи. Нито е нещо, което ще ви донесе успехи само за краткосрочно бъдеще. Ако всичко върви по план, мога да ви обещая, че ще жънете плодовете на своя труд за дълго време напред. Просто трябва малко търпение. Сайтът, който направихме за моята компания отне поне 6 месеца, за да вдигне своя рейтинг само с 2 пункта. Сега обаче ни смятат за авторитет и е една идея по-лесно да набираме нови линкове и да водим трафик и потенциални нови клиенти на платформата. Останете с мен, за да разберете в продължението на този блог пост кои са някои нелегални SEO практики и от какво може да се възползвате, за да оптимизирате платформата си за търсачките през 2022 и отвъд.