Как да намерите backlinks през 2022?
Успешна формула, която работи за мен и можете да опитате е следната:
- 30% white hat backlinks – получаване на линкове чрез индивидуално запитване към сайтове със сходно съдържание
- 20% editorial link building – предоставяне на информация за медийни източници, дигитални ПР кампании и обмяна на backlinks с ваши конкуренти
- 50% guest posts – писане на качествено съдържание за външни платформи, които покриват сходни теми с цел backlink към личен сайт на автора на съдържанието
И все пак какви стъпки да следваме?
„Сайтове с висок backlink авторитет ще продължават да ранкват на първи позиции!“
Разбрахте ли нещо от това изречение?
Ако отговорът е „да“ и вече работите по въпроса, може направо да се чуем, за да сверим стратегиите си.
Ако обаче отговорът е „не“ или несигурно „може би“, време е да разберете малко повече. В тази статия ще можете да видите задкулисните механизми за получаване на качествени линкове. Ще разберете и как да изградите стратегия за link building (букв. изграждане на линкове), която ще ви помогне да се появявате на челни позиции в търсачките.
Какво е link building?
Това е процесът, чрез който сайтът ви се сдобива с хиперлинкове (backlinks) от външни сайтове, които водят посетители към ваше съдържание.
Хиперлинкът (или доста често наричан просто линк) е пътят, който потребителите използват, за да навигират между различни страници в интернет пространството.
Търсачките също използват линковете, за да „пролазват“ съдържание онлайн. Те проследяват както вътрешните линкове между отделни късчета ваше съдържание, така и външни линкове, които свързват различни сайтове. От съществено значение е тези сайтове да са релевантни едни с други откъм теми, които покриват. Това се възнаграждава от ботовете и търсачките и те ви ранкват на по-предни позиции.
Не всички backlinks са еднакви и не всички са „изградени“ от маркетолози. Доста от тях са органично генерирани. Например, от журналист, който покрива новини и линква към ценен източник на информация. Може и от блогър/влогър, който харесва определен продукт, и анализира негови качества и иска да линкне към продавача. Като цяло получаването на линк, за който дори и не сте питали е оптималната цел за всеки SEO специалист. Разбира се ако линкът е от сайт с релевантно съдържание, с висок месечен трафик, без наказания от търсачките и още други подобни фактори. Идеята е, че получаването на линк без заплащане от такава външна платформа трябва да бъде цел номер 1 в дългосрочен план. Това може да стане ако продължите да влагате времето и усилията си в създаването на съдържание, което да е толкова качествено и детайлно, че външни сайтове да смятат, че им помагате да отговорят много по-добре на въпроси на техни потребители.
Разбира се има и доста техники за link building, които можете да използвате, за да придобивате повече качествени линкове и то без пари. Само с малко проактивност. Преди да ги разгледаме обаче е хубаво да изясним защо се нуждаете от тези линкове.
о
a>Защо се нуждаете от backlinks?
В SEO сферата, „изграждането“ на нови линкове (link building) играе съществената роля в насочването на органичен трафик от търсачките. Това е особено валидно за доста конкурентни индустрии. Най-добрата стратегия? Качествени линкове, добра скорост на зареждане, качествени on-page оптимизации, страхотно съдържание и интуитивно и ангажиращо преживяване за потребителите.
Какво сигнализират на търсачката много линкове към една платформа? „Хей, тук има съдържание, което е интересно за доста хора и те линкват към него“. Търсачката ще ви набележи като авторитетен сайт и ще ви бута все по-напред в резултатите още при първо получаване на подобен сигнал.
Вземете предвид, че не всички линкове са равноправни. Търсачките не са глупави. Всеки линк, който не е релевантен към вашата тема, е от платформа отразена като не безопасна, с нисък месечен трафик и или др., може да ви навреди. А не да ви помогне. Особено ако искате да постигнете дългосрочен успех.
Анатомия на хиперлинка
Ако искате да разберете важността на link building, първо трябва да разбереет и как един линк бива създаден, как търсачките намират и индексират линкове и каква информация могат да получат от тях.
<a href=”https://www.ABC.org/”>SEO Link Building Tactics</a>
Начало на линка/ <a>: Нарича се anchor tag, сигнализира на браузърите и търсачките, че линк към някаква друга информация ще последва
Локация, към която води линкът (link referral location): Приставката “href” конституира „hyperlink referral”. Текстът в кавичките посочва локацията в интернет пространстово, към която води линкът. Не е задължително да е уеб страница; може да е просто адрес към снимка или файл, които потребителят може да свали като цъкне на линка. Понякога ще видите и нещо друго освен URL, което да започва със символа #. Тези линкове ще ви заведат до определена локация на URL-а.
Видима/ anchor текст на линка/ >name</a>: Това е частичката текст, която посетителите виждат от страницата, и на която трябва да кликнат, за да отворят линка. Този текст е форматиран по някакъв определен начин, така че да се различава от останалия, който го заобикаля.
Доста често е в син цвят или е подчертан. Това е с цел да сигнализира на потребителите, че могат да кликнат на него. Освен примера по-горе, ще забележите и други линкове из статията в червен цвят.
Затваряща част на линк тага/ </а>: Това сигнализира финалната част на линка към търсачките.
Какво означават линковете за търсачките?
Има два фундаментални начина, по които търсачките използват линкове:
- Да открият нови уеб страници, които могат да се покажат при резултатите от потребителски търсения
- Да определят на коя позиция определена страница трябва да ранква в резултатите
Щом търсачките „пролазят“ определена страница, те могат да извлекат съдържанието и да го индексират към класификация, която са направили. Чрез този процес определят и дали страницата е с достатъчно добро качество, за да ранква на по-предна позиция за релевантната ключова дума. Може да проверите това кратко видео, което Google публикуваха с обяснение за целия процес.
Накратко, търсачките взимат предвид доста фактори при ранкване на страница. Един от тях е точно броят на линковете, които водят към тази страница от външни платформи, както и качеството на споменатите сайтове. Колкото повече висококачествени сайтове (с много популярни платформи линкващи към тях, висок месечен трафик и др.) линкват към вашия сайт, толкова по-напред ще ранквате в търсачките.
Линковете като ключов фактор за ранкване се появяват още през далечната 1990, когато един от създателите на Google, Лари Пейдж, изобретява PageRank. Това е фактор, който измерва качеството на страница на база на броя линкове водещи към нея. След въвеждането й, тази метрика се внедрява в главния ранков алгоритъм. Поне по данни, по този начин Google успяваше през всички тези години да даде полезни и релевантни резултати за своите потребители, в сравнение с конкурентните търсачки.
И това е ефективен фактор, тъй като се базира на идеята, че линкът е вот на доверие за определена страница, т.е. не можете да получите линк, освен ако не го залужавате (нещо, което не е толкова актуално в днешно време когато можем да си купиш линкове). На теория, когато някой сайт линкне към определено съдържание, той доста ефективно показва на търсачките, че тази платформа е добър източник на информация за съответното търсене. В противен случай, вие не бихте линкнали към нея, както не бихте и изпратили близък приятел на лошо място за хранене или прочее.
Както вече посочих, SEO професионалистите намериха задна вратичка за заобикаляне на търсачката, която по това време все още не можеше да различи висококачествен от нискокачествен линк. От там насетне се появиха регулярните актуализации в Google, при които те се опитваха да филтрират сайтове, които използват манипулативни практики, за да се сдобият с линкове (black hats) и основно имаха нискокачествени линкове от съмнителни платформи.
Това доведе и до отписването на тактики, които преди ви носеха лесни линкове, като изпращането на сайта ви към директории и получаването на линк в замяна. През годините, Google активно наказваха и все още наказват сайтове, които използват прекалено подобни тактики за намиране на линкове, доста често наричани свръх-оптимизация.
През 2012 година, Google въведе Penguin. С този ъпдейт определени инициативи за намиране на линкове се третираха като добронамерени (white hat) и съответно награждаваха, докато останалите се наказваха. Поради тази причина е и много важно да разберете Google Webmaster Guidelines, които ще ви помогнат да създавате стратегии за намиране на backlinks, носещи ви дивиденти.
Никой не знае с точност алгоритъма, който Google или подобни търсачки използват, за да ранкват страници. Освен самите те. Но се счита, че ако всичко друго е равно, обемът и качеството на backlinks ще изиграе ключова роля за определяне на позицията на дадена страница.
Най-важното е да не мислите за linkbuilding като самостоятелна стратегия. Линкове не се печелят само с преднамерени усилия да пишете на определени платформи. Линкове могат да се придобият и съвсем ествествено след като представите на света революционен по рода си продукт, инициатива или гайд, които да предизвикат интерес и да накарат сайтове съвсем естествено да искат да сочат към вас. Виждате ли какво се крие в основата на печеленето на нови линкове? Качествено съдържание. В крайна сметка всичко е навързано и колкото по-рано разберете това, толкова по-скоро ще берете плодовете на труда си.
След като вече знаем какво са backlinks и защо се нуждаем от тях, мисля че е време да ви представя няколко все още работещи стратегии за намиране на линкове, които вие също можете да използвате.
Как можем да се сдобием с повече backlinks?
Не бих казала, че има доказано работещ метод за получаване на линкове. Или поне един универсален. Най-добрата стратегия е да пробвате няколко начина едновременно и да сте търпеливи. Намирането на backlinks е дългосрочна стратегия и не всичко спира с линкването към вас. Освен, че трябва да се погрижите да получите линка, т.е. първо да обгрижите сайта, трябва да подсигурите и че платформата ще продължи да линква към вас.
“Колкото повече и по-качествени линкове” не важи само за известен отрязък от време. Все пак „паяците“ минават на регулярна база (ако публикувате регулярно съдържание).
Ето няколко стратегии за придобиване ( и евентуалното запазване) на линкове:
Използвайте качествена информация, за да получите линкове от медийни платформи и блогове
Можете да използвате една доста интуитивна платформа наречена HARO (help a reporter out), на която различни журналисти асоцииращи се с онлайн медии или работещи фрийланс, подават запитвания за иформация. Избирайки определена категория, вие ще започнете да получавате по имейл различни теми и може да се възползвате от някоя от тях, за да получите линк в статията, която журналистът ще създаде. Имейлите изглеждат по следния начин:
Обикновено в съдържание се включват цитати от няколко различни източника. Уловката е, че не винаги включват линк към платформата ви и може да се наложи да им пишете допълнително. Това от своя страна пък се случва като потърсите статията в търсачката и намерите контактите на автора. Самата кореспонденция през HARO никак не е лесна и не е директна, най-вече, за да се запази анонимността на автора. И все пак си остава един лесен начин да получите линк от платформи с по-висок месечен трафик и следователно авторитет на домейна.
Това, което ви съветвам на база моя опит е да си изберете тема сред изпратените от имейла. След това ако разполагате с име на платформата, която ще публикува съдържанието, може да я анализирате чрез Ubersuggest или друга платформа. Уверете се, че има достатъчно трафик, достатъчно линкващи към нея платформи, ранква за ключови думи сходни на вашите и др. Дори може да се възползвате от сайтовете, към които платформата линква (да, тулът ще ви покаже дори и това) и да им пишете с молба да линкнат към вас при сходно съдържание.
HARO е платформа пълна с репортери, които пишат предварително планирано съдържание. Какво правим в случаите когато искаме да се възползваме от хайпа и някаква тема, която изведнъж е станала много популярна?
Следете новините за нови споменвания (mentions) за основните теми от вашия сайт
Най-лесният начин да го направите е като зададете Google search alerts. Хубаво е да зададете такъв с името на вашата компания, за да следите кога някоя медия или друга компания ви е споменала и ако няма линк към вас да си поискате.
Отделно от това може да зададете различни параметри с ключови думи, около които се въртят темите на сайта ви. Например, ако искате да ранквате за SEO оптимизация, трябва да зададете нотификацията по следния начин: „SEO оптимизация“. След това да отбележите за кой регион и на какъв език да са резултатите в търсачката и източниците, които да се следят. Съветвам ви да изберете новини и блогове, а по желание може и уеб. По този начин ще видите дали има издания, които наскоро са публикували нещо по темата и да се включите с допълнително съдържание, което ще бъде възнаградено с линк към вашата платформа.
Отделно, благодарение на Search Alerts, можете да откриете и възможности за писане на блог статии за други платформи, които ще ви донесат отново backlinks.
При този случай е най-добре да зададете: [SEO оптимизация] + “become a contributor” или [SEO оптимизация] + intitle: “write for us”. Разбира се вариациите са различни, езикът е различен в зависимост и от региона, за който искате да пишете. Това обаче са основите и по този начин можете максимално да се възползвате от Google Search Alerts. Съветвам ви да си зададете да ги получавате максимално веднъж в седмицата, особено ако имате повече alerts, защото иначе ще получавате доста спам и рискувате да пропуснете нещо критично.
Свържете се с репортери и им предложете някаква добавена стойност
Не е достатъчно да се свържете с репортер и да му кажате, че сте писали по определена тема и че може да погледне съдържанието на определен линк и да се свърже с вас ако има интерес. Необходимо е нещо повече, което ще грабне вниманието им и ще го задържи.
По-долу са няколко полезни съвета, които можете да изпробвате:
- Дайте им цитат с някаква стойност, описание на индустрията през очите на човек с доста опит от вашето обкръжение, или някакви очаквания как ще се промени пазарът или какви кадри ще се търсят. Не забравяйте да включите и името, и позицията. Всичко не анонимно е по-валидно.
- Предложете им информация или статистика, която не могат да намерят с просто Google търсене.
- Предложете им по-различна гледна точка от тази, с която разполагат. На вътрешен човек, очевидец, др.
- Създайте инфографика или някаква къстамизирана снимка, която могат да сложат в историята си.
Тук ключовият момент е и да действате БЪРЗО.
Благодарени на интернет, всичко е изключително динамично и е хубаво да можете да предоставите тази информация в същия ден, в който новината е излязла.
Най-лесно ще е да си направите списък с контакти на журналистите, които покриват теми от вашата индустрия. Така веднага щом се появи „гореща“ новина ще можете да се задействате.
Пробвайте skyscraper техниката
В платформата Baclinkco доста добре са я описали. Накратко:
- Намерете популярно късче информация за вашата ниша, т.е. такова , до което има доста водещи линкове
- Стремете се да създадете нещо по-добро
- Промотирайте, промотирайте, промотирайте
Ето и няколко насоко:
Намерете най-популярното съдържание
Отправната ви точка ще е Google. Потърсете популярна дума за вашата ниша и шансовете са, че съдържанието, което ранква на първа позиция (и не е спонсорирано) ще бъде най-популярното.
Както виждате по-долу, първият резултат след платеното съдържание е на блогпост на известна блогърка на име Йоли. Понеже постоянно търся някакви рецепти (след като сладкарството е мое обично хоби), мога да гарантирам, че нейният сайт излиза на първа или втора позиция. Рецептите са винаги доста подробни, придружени с висококачествени снимки и лични истории, които им придават автентичност. За да биете това, ще трябва да обърнете внимание на втората стъпка по-долу.
Ако не искате да отделяте толкова време, за да отгатнете коя тема ще привлече най-много линкове, има и по-лесен начин. Може да използвате платформи (за съжаление платени) като Ahrefs, Majestic или Moz. Те имат доклади наречени „best by links”, които ще ви покажат най-линкваните страници на всеки сайт. От друга страна, можете да отворите Google Search Console -> Links -> Top Linked Pages (Под external links секцията). Така ще видите кои са най-често линкваните страници на вашия сайт. И това напълно безплатно.
Създайте по-добро съдържание
Намерили сте страница, която да служи като отправна точка за вашия нов небостъргач водещ към първата позиция? Време е да създадете нещо по-добро, независимо дали това ще е страница на вашия сайт или на нечий друг.
Най-лесният начин е да разберете какво липсва и да го допълните:
-Навлиза ли съдържанието в достатъчна дълбочина по темата? Ако не, гледайте да покриете всичко възможно с вашата статия
-Прекалено „тежко“ ли е съдържанието? Включете снимки, които да го направят по-ангажиращо и визуално привличащо
-Включва ли линкваната страница видео? Ако отговорът е „не“, по-добре включете едно
-Включва ли страницата някакъв брой насоки? Включете двойно повече или по-детайлни полезни съвети
-Включва ли линкове към полезни и релевантни източници? Ако не, постарайте се вашата да има такива
Промотирайте, промотирайте, промотирайте
- Свържете се с хората, които линкват към страници на ваш конкурент
- Свържете се с тези, които са и коментирали най-линкваните страници
- Или с тези, които са споделили страниците в социалните платформи
- Или с тези, които са линкнали към други страници в списъка ви с топ 10 най-линквани
Използвайте метода moving man
Фокусирайте усилията си върху сайтове, които вече не съществуват, не се отварят или не работят по друга причина. Може да използвате Google News, като напишете: вашата ключова дума + shut down/ out of business/rebranded. Или може да използвате търсачка като Google и да въведете ключова дума + service no longer available/ this resource no longer updated. Друг начин е да използвате Google Search Alerts и да напишете [ключова дума] + „shutdown”/ “updated”/”moved“. Или всякаква друга стратегия, която ще ви помогне да откриете платформи във вашата ниша, които вече не работят.
След като сте си изготвили списък е време да свалите и всички сайтове, които са линквали към тях до този момент. Това ще бъдат и вашите потенциални бъдещи линкове. Може да използвате платформи като ahrefs, majestic SEO или OpenSite Explorer. Хубаво е да ги свалите в Excel файл и да намерите контактите им, за да се свържете с тях и да им предложите вашата платформа като заместител на загубения ценен източник.
Пример за имейл, който може да използвате:
Здравейте,
Намерих Вашата статия на тема (ХХХ), и смятам, че е доста впечатляваща поради (ХХХ) причина. Виждам, че в нея посочвате източник (ХХХ), но за съжаление сайтът им вече не работи. Съвсем наскоро писах доста актуално съдържание по същата тема и ако имате желание можете да го прегледате и да го включите във вашата статия.
Можете да го прочетете тук.(линк)
Ако имате нужда от допълнителна информация, може да се свържете с мен чрез този имейл адрес. Благодаря още веднъж за ценната информация и добре структурирания начин, по който ми я предложихте.
Поздрави,
….
Друг начин, по който можете да използвате този метод е като се фокусирате върху остаряла информация.
Има доста статии, които покриват някаква определена тема, която обаче е актуална до един момент. След това, почти със скоростта на светлината, нещата може да се променят. Пример, платформа, която има доста трафик и линкове към нея, посочва, че Google ранква статии според броя споменавания на ключовата дума в нея. Вече знаем, че това е остаряла информация и нещата не се случват по този начин.
Ето как:
Свържете се с всички сайтове, които съдържат старата информация
Уведомете ги, че вече има много по-актуално съдържание
Насочете ги към вашата собствена страница, като отправна точка, за да съберат нужната информация
!Може да използвате Google data function, за да откриете всички статии публикувани преди определена промяна, която знаете за вашата индустрия
Удвоете усилията си за формати, които работят
Хубаво е да заложите на формати, които са доста по-ангажиращи, представят информацията по по-обран и консистентен начин и като цяло са по-интересни за посетителите. Можете да сте уверени, че те ще са тези, които ще привлекат потребители към вас. Ето няколко примера:
- Списък постове – пример: 5-те най-успешни стратегии за получаване на backlings
- Тестове
- “Защо” постове
- “Как да“ постове
- Инфографики
- Видеа
Имайте предвид, че всяка индустрия е различна и поради тази причина определени формати може да се представят по-добре и съответно да са линквани повече. Може да пробвате няколко и да видите кои са работещите. Дори е още по-добре да включите два или повече в едно съдържание. Пример: Списък от стъпки или начини за постигане на нищо, плюс видео обобщаващо всичко написано.
Включете се в подкасти
Освен аудиокниги, подкастите все още остават вълшебен и ефективен начин да привлечете внимание. Защо? Най-вече понеже информацията може да се смила в движение, а и най-вероятно ще е нещо, което го няма. И от по-различна перспектива.
Това гарантира и доста backlinks към подкаста, а оттам и към вашата платформа.
Така че начинът тук е да участвате в колкото се може повече релевантни подкасти във вашата ниша. А как можете да го направите?
Първо, намерете някой, който участва в доста подкасти. Можете да направите просто Google търсене с темата, която ви интересува и думата подкаст. Или ако имате снимка, да направите обратно търсене в Google reverse image search.
Ето че вече имате списък с подкасти, в които потенциално можете да се включите. Доста от тях най-вероятно рекламират в различни социални платформи, така че и оттам може да дойде трафик и backlinks към вас.
Включете се в сайтове с полезни линкове
Целта на такива сайтове е да линкват към полезни външни източници на информация. Така че това е един изключително лесен начин да получите линк.
Най-трудната част може би е да го откриете. Позволих си да ви копирам преки пътища до Google резултати, които Брайън Дийн от Backlinco е включил в неговия доста подробен списък за получаваме на backlinks.
- “{ключова дума}” + inurl:resources
- “{ключова дума }” + inurl:links
- “{ключова дума }” + inurl:recommended
- “{ключова дума }” + “top websites”
- “{ключова дума }” + “top sites”
- “{ключова дума }” + “recommended websites”
- “{ключова дума }” + “recommended resources”
- “{ключова дума }” + “further reading”
- “{ключова дума }” + “recommended reading”
- “{ключова дума }” + “useful sites”
Друг начин е да създадете такава детайлна страница за полезни източници на вашия сайт. Дори може да помолите други ресурсни страници да линкнат към вас.
Възползвайте се от не линквани споменавания
Ако видите, че някой е споменал името на бранда ви или вашето име или нещо подобно, но не е включил линк, можете напълно да се възползвате от тази възможност. В крайна сметка само ще спечелите линк.
Можете да създадете Google Search Alert с вашето име. Пример: [terezadenkova]
Приложете същата тактика и при Moving man метода.
Използвайте дву-стъпков имейл метод
Вместо да поискате линк директно, може да подгреете своите потенциални източници. Може да се възползвате от сандвич тактиката за комуникация. Започвате с позитивни думи и обективна обратна връзка за техния блогпост на подобна тема. Всеки се чувства поласкан когато някой оцени вложените усилия и време.
След това може да споделите, че имате блогпост на сходна тема, който може да обогати още повече съдържанието им и да дадете линк.
Накрая може да завършите с благодарност за качественото съдържание, което човекът е създал и да изразите желание да четете бъдещи подобни, т.е. оставяте им отворена врата за потенциални backlinks от ваша страна.
Можете да ги попитате и дали те биха искали да получават имейли с бъдещи постове, които вие ще разписвате.
Обменете линкове с ваши конкуренти
В набирането на backlinks няма директни конкуренти. Не и ако искате да ранквате по-напред.
Това, което аз съм пробвала и мога да потвърдя, че работи е да поискам линк в замяна на друг.
Как можете да го направите?
Поискайте от сайтове предлагащи сходни услуги и сходно съдържание да сложат линк в тяхната статия, като им дадате опция да прегледат вашето съдържание и да посочат в коя статия смятат, че ще е най-подходящо да включите техен линк.
В никакъв случай не е необходимо линковете да са в едно и също съдържание, т.е. те да линкват към едно съдържание и в същото време в тази статия да е обратен линк към тяхната платформа. Може да получите доста откази особено от сайтове, които имат по-висок аторитет, месечен трафик и backlinks. В същото време обаче е достатъчно да получите едно резониращо „да“ или пък две. Тогава и вие, и вашият конкурент ще сте на печалба.
Като заключение, няма напълно универсална стратегия, с която можете да получите backlinks. Това, което работи за мен и моята платформа, може да не работи за вас, и обратното. Важно е да пробвате няколко различни метода едновременно и да видите какво работи.
Своевременно ще можете да коригирате, оптимизирате и да намерите печелившата стратегия за вас. Постоянство, търпение, качествено и релевантно съдържание. Това са основните фактори, които могат да ви помогнат да се сдобиете с добри backlinks и да се появите напред в търсачката.
Recent Comments