Предвид променящия се алгоритъм на търсачките, съдържанието е SEO елементът, който ще носи най-много облаги, но и ще е най-голямото предизвикателство пред онлайн сайтовете през 2022 година. 

Знаете ли, че в интернет има над един трилион блога? И над 1.7 трилиона уебсайта? Накратко, това прави по един блог на всеки 7.9 човека! И по един уебсайт за всеки 4.6 човека.

И на ден се публикуват над 7.5 милиона блог постове като този, който четете в момента.

Вместо всичко да е изцяло ново и непубликувано, съдържанието продължава да се върти около все същите стари теми от интерес за публиката.

Това от своя страна означава, че търсачките имат още по-голям избор от платформи, които да ранкнат на по-предни места. А вие имате още по-голяма конкуренция, с която да се справите!

Ако знаете какво предстои, имате и по-голям шанс да се подготвите и да се възползвате. В тази статия ще откриете полезни съвети как да създавате и оптимизирате съдържание, което да ви помогне да победите през 2022.

Как създаваме съдържание?

Може да сметнете, че това е реторичен въпрос. Все пак всеки знае, че за създаване на съдържание е необходимо просто да седнем и да започнем да пишем нещо. Или да наемем някой да го направи за нас.

И в двата случая наистина ще имаме съдържание, но дали то ще ви помогне да ранквате по-напред в търсачката е спорно. С оглед на това, по-долу са няколко точки, които трябва да присъстват при първоначалното ви търсене на подходяща тема: 

Открийте проблем, който вашите читатели имат и им помогнете да го преодолеят с вашата статия, видео или новина.

Измислете заглавие, което от пръв поглед да подсказва как вашето съдържание ще помогне. Заглавието е 40% от цялата работа. Използвайте инструменти като Ubersuggest, за да видите статиите, които ранкват на първо място за темата, по която пишете. Това ще ви даде доста добра представа какво трябва да включите.

Включете релевантни думи и фрази. Изберете една основна ключова дума и се уверете, че останалите които използвате са нейни производни, за да бъдат разпознати по-лесно от търсачката.

Създайте план за съдържание. Ориентирайте се  според това, което виждате, че работи най-добре за конкурентите ви и релевантните ключови думи, които сте открили. Не е необходимо да изобретяване нещо ново. Както обсъдихме и в предишната статия, шансовете са, че вече има нещо разписано по темата и вие можете да се включите като надградите информацията. Отидете в търсачката и вижте резултатите за темата от интерес за вас. Проверете първите 10 резултата, вижте какво са включили или изключили. След това погледнете и резултатите на страница 3 и 4, и сравнете. Ще можете да прецените какво липсва на тези статии ранкващи на по-задни позиции, сравнено с останалите на първа страница.

Предложете практически съвети. Никой не иска да прочете нещо само, за да си каже след това, че е било загуба на време. Гарантирам ви, че и вие ще се чувствате по-добре да знаете, че хората са научили нещо полезно от вас, прилагат го и дори го споделят като ценни съвети с останалите.

Навържете статията към останалите във вашия сайт. Това ще помогне не само на търсачките, но и на вашите читатели да се ориентират за съдържанието ви.

Погрижете се за основните on-page SEO елементи. От тайтъл тагове и мета описания до alt атрибути, заглавия H1,H2,H3 и дори структурата на вашите URL тагове. Много лесно можете да направите това както с нови статии, така и със стари. За новите, може да използвате плъгина Yoast SEO (ако използвате WordPress). Чрез него ще видите колко пъти присъства ключовата дума в статията ви, колко да е дълго мета описанието, дали имате достатъчно подзаглавия и прочее.

За сравнително стари статии, може да използвате Ubersuggest, който предлага събрани на едно място предложения за подобряване на авторитета на съответната страница (page authority). Платформата подрежда по значение и тежест от SEO гледна точка съответните елементи – тайтъл тагове, мета описания, вътрешни линкове, външни линкове и др. След като минете през тях, може да дадете опцията за „ботовете“ да „излазят“ отново съдържанието и да видите дали промените са отразени

По-долу са и няколко стъпки за промотиране на създаденото съдържание:

  • Предложете на сайтове във вашата ниша да публикуват съответния блогпост като линкнат към вас
  • Изпратете съобщения до сайтове, които може да са заинтригувани от подобен тип съдържание
  • Изпратете линк към качествени директории, които имат статии изброяващи линкове към платформи с качествено и релевантно съдържание по дадена тема. Имайте предвид, че повечето не са такива и подобно действие към тях може да нарани вашия бранд, а не да го облагодетелства. Директории като Medium и HubPages може да са подходящи.
  • Прехвърлете статията в различни формати като инфографики и видеа, които да качите на Vimeo или ваш личен YouTube канал

Преди да преминем към начини, които да ви помогнат да сте крачка пред конкуренцията, ми се иска да обясня няколко термина, с които е възможно да не сте запознати:

Терминология

Semantic Web

Това е йерархията, по която е организирана информацията в уеб пространството. Накратко, семантиката е наука за думите, връзките между тях и значението им в различни по вид контексти.

Използват се два основни термина – таксономия (taxonomy) и онтология (onthology). Таксономия идва от двете думи „taxis” и „nomia”, които означат организация на неща. Онтология от друга страна идва от „ont” и „logy”, които събрани означават есенция на нещата. И двата елемента класифицират термини като ги поставят в различни групи и категории. Заедно те представляват семантичното уеб пространство.

През последните 10 години, Google мина през няколко инициативи, целящи да приближат търсачката до semantic web. Една такава се случи през 2011 година когато обявиха началото на „structured search engine” (букв. структурираната търсачка), за подреждане на информацията в уеб пространството.

През 2012 въведоха Knowledge Graph, чиято цел е да разбира по-добре обекти от реалния свят.

След това, през 2019, се появи BERT, модел, който интерпретира взаимовръзките между думи, понятия и обекти в човешкия език.

Всички тези процеси в крайна сметка създадоха семантичното уеб пространство, семантична търсачка и следователно – семантично SEO.

В едно такова виртуално пространство, всяко късче съдържание покрива до различна степен определена тема. Обектите на всяка тема са свързани чрез общи свойства или качества. Тези качества представляват „Ontology”, или есенцията на всеки обект, според която той е поставен в определена категория. От друга страна различните обекти са свързани един с друг и в класифицирана йерархия, която всъщност репрезентира таксономията (taxonomy). За да сте авторитет за дадена тема в това уеб пространство, трябва да покривате различни качества на определен обект в различни контексти.

В моята основна работа, например, създадох няколко блогпоста по темата аутсорсване на технологични услуги. Всеки от тях попада под категорията outsourcing и е свързан един с друг поради факта, че говори за ауторсинг на услуги.

От друга страна, ние се превръщаме в авторитет по темата, понеже говорим за определен обект на темата, а именно outsourcing IT services to Bulgaria. В няколко последователни статии говорим както за аутсорсване на услуги към Източна Европа и България, така и как различни региони могат да се възползват от това. И ето че покриваме есенцията на темата и създаваме една йерархия – аутсорсинг на ИТ услуги – > аутсорсинг на ИТ услуги към Източна Европа -> аутсорсинг на ИТ услуги към България -> аутсорсинг на ИТ услуги от определен регион към България. 

Създаването на навързано съдържание за всяка подтема, за всеки възможен въпрос свързан с главната тема и релевантен към определен контекст е вашата цел. А ако имате и логични вътрешни линкове и anchor текст, няма как да не успеете. Звучи страшно и трудно? Никак не е така!

Идеята накратко е, че всяко следващо късче съдържание би трябвало да увеличава и трафика и успеха на всяко предишно свързано към съотвената тема, обект и търсения.

Semantic SEO

Това е процес по оптимизация на съдържание, при който се фокусираме върху истинското намерение на потребителите, а не върху простичък отговор на определено търсене или ключова дума.

В един идеален свят, вашето съдържание ще е оптимизирано около цяла тема от интерес и ще отговаря не само на първия, но и на втория, третия, четвъртия и прочее техен въпрос.

Представете си, че водите разговор по темата „ключови думи“. В този случай освен, че вашият приятел ще иска да знае какво означава терминът, той ще иска да разбере и как да търси ключова дума, какво да гледа за нея, как да изгради съдържание около нея, как да заложи повече на нея в реклами и така до безкрай.

Защо е важно да оптимизираме съдържание около цяла тема, а не само ключова дума (накратко да заложим един термин 20 пъти в статията си)?

Поради факта, че в устрема си да постигне semantic web, Google въведе в алгоритъма си Hummingbird. И от 2013 насам, „ботовете“ не следят само да имате ключовата дума на своята страница, те следят за цялостното развитие на определена тема съдържаща тази дума.

Идеята е съдържанието да се доближава наистина до един нормален разговор с професионалист в истинския свят. Така че дори и да използвате синоними на ключовата дума и фраза (а вие трябва да го правите), Google ще индексира сайта ви, статията ви, цялото ви съдържание под определена тема.

Как за бога да оптимизираме според последни Google промени?

Като станете авторитет по дадена тема или Topical Authority!

Според термина, колкото повече материал имате по дадена тема, толкова повече Google ще ви смята за авторитет в областта и ще ранква страницата ви на по-предни позиции. Повече по темата може да видите и във видеото на Мат Дигиди.

Както казва и Нийл Пател, не е важно само да създавате съдържание, да добавяте към него снимки или видеа, или да се опитвате да изобретите нещо ново. Важно е да допринесете с по-различна, собствена перспектива за нещата. Експерти ли сте в дадена област? Възползвайте се от това и се съсредоточете да създавате съдържание за нея. Например, аз се занимавам с SEO от повече от 3 години и се чувствам уверена да споделям знания за това. Не бих си и позволила да започна да пиша за термодинамика, защото няма какво да предложа. А вие?

Ако погледнете ранкващи на първо място платформи като Backlinco, ще видите че те постоянно се стремят да покрият всеки възможен аспект на определена тема. Така например – Mobile SEO. Вместо да създадат кратка статия по темата, те създадоха цял наръчник, който може да ръководи потребителя и да отговори не само на първия, но всеки последователен негов въпрос.

Как можете и вие да се възползвате?

Създайте план за темата си. За всеки един блог пост, подгответе план на подтемите, които ще разгледате вътре. Това ще ви помогне да навлезете в дълбочина, която търсачки като Google харесват и награждават.

Възползвайте се от People Also Ask секцията. Това са предложения от самата търсачка, които се появяват при всяко едно търсене. На практика е голяма стрелка, с която Google иска да ви насочи към въпроси, за които потребителите търсят отговори по същата тема. С покриването им, вие моментално си гарантирате по-предна позиция.

И това не е всичко. Може би сте забелязали как като кликнете на някой от тези въпроси излиза абстракт от съответна статия. Ако изпълните по-горното, плюс включите и кратко обощение в началото на вашето съдържание, има голям шанс при следващо търсене препратката да е към вашата платформа. 

Използвайте вариации на ключова дума на една страница. Не е необходимо да създавате нова страница за всеки синоним или вариант на вашата ключова дума. Дори е още по-добре ако включите всички варианти в съдържанието на съответната страница. Благодарение на инициативи от страна на Google като Panda и Hummingbird, подходът отделна страница за отделна ключова дума вече не работи. Връщайки се пак към семантичното пространство, тези инициативи се опитват да създадат едно интуитивно търсене за потребителя. Така че при търсене на „рецепти за курабии“, излизат всички сходни статии, съдържащи варианти на тази ключова фраза. 

Избягвайте longtail ключови думи. Както Google поставя различни вариации на ключови думи под една тема, така ботовете се справят да идентифицират и варианти на дълги ключови думи като свързани с една тема. Това не означава, че не можете да се възползвате и да ги използвате в съдържанието си, при все че има по-малко конкуренция за тях.

Просто трябва да имате предвид, че търсачката се стреми да приложи все повече семантично търсене. С цел да не останете по-назад, вие също трябва да приложите semantic SEO подход. С всичко казано дотук, съветът ми е да използвате така наречените „medium tail” ключови думи. Подберете някоя, която не е съвсем конкурентна, като например „keyword research”. Това не дума с много търсения и висок bidding от страна на конкуренти, но не и от най-дългите. И все пак, ако съдържанието ви е доста детайлно и включва различни вариации на думата, Google автоматично ще ви ранкне по-напред и за дълги ключови думи.

Не игнорирайте ключовите думи напълно. Оптимизация за теми, не за ключови думи. Чували ли сте за това преди? Както казахме по-нагоре, търсачката вече разпознава тема и навързаните към нея подтеми. Достатъчно умна е  и да разграничи различни вариации на една и съща ключова дума. Това обаче не означава, че вие трябва да използвате всички възможни синоними в една и съща статия. Както и самите Google обясняват, различните потребители търсят термините по различен начин, в зависимост от познанията си по темата и намерението на търсенето.

Някои може да са чували за SEO и да искат да разберат повече по определена област от темата. Тогава биха написали „оптимизационни практики за e-Commerce платформи“.  Други потребители може въобще да не са чували термина и да предприемат своето търсене със следното: „какво е SEO”. И при двата случая може да излязат сравнително сходни резултати, ако някои статии покриват доста подтеми. В крайна сметка обаче вие оптимизирате и за потребители, не само за търсачки. А преживяването на потребителя, както сме казвали преди е на първо място за Google. Така че не е важно колко синоними използвате, а дали ключовата дума е правилната за съдържанието, което разписвате. 

 Стремете се да разпишете дълго съдържание. Ако сте сериозни във вашето намерение да оптимизирате за Semantic SEO и новите търсачки, трябва да свикнете да пишете дълги материали. Задачата може и да ви се струва доста трудна и безкрайно губене на време, но можете да си поставите за цел да пишете по 200-250 думи на ден. Само толкова. Нито повече, нито по-малко. В някой момент ще постигате целта за по-малко от половин час на ден и дори ще ви сърбят ръцете да пишете повече. Казвам го от личен опит.

Защо да го правите?

Не знам за вас, но аз не виждам как можете да съберете една цяла тема в 400 думи. Дори и 7,000 може да не са достатъчни. И един блог пост може да не е достатъчен. Вземете например SEO, това е едва вторият блогпост, който пиша по темата, а вече се заражда и трети, и четвърти.

Може да се нуждаете просто от 1,000 думи или повече от 8,000. Важното е, че ще направите и търсачките, и потребителите доволни, защото ще предложите детайлни отговори на всичките им въпроси по темата, събрани на едно място, на една страница и прочее.

Използвайте семантично навързани фрази/ LSI ключови думи. Това помага на търсачките да разберат общата тема, която сте включили във вашия сайт. Пример – Paleo Meal Plan, LSI думи биха били – weigh loss, lunch, dinner, food list, vegetarian.

Използвайте разговорни ключови думи. Оптимизирайте съдържанието си за такъв тип ключови думи. Може би сте чули, че гласовите команди или гласовото търсене чрез Alexa или Google Home вече навлиза съвсем? И това е така, защото улеснява потребителите, но в същото време улеснява и търсачката в нейната цел да стане семантична.

Как? Като разбира цели теми, не само ключови думи, започвайки от разговорни изречения, въпроси и думи, които потребителите задават в гласовото търсене. Изводът е, че не е необходимо да пишете като робот в днешно време, за да ранквате на по-предни позиции в търсачката. Използвайте естествен, разговорорен начин на изразяване и търсачките пак ще ви хванат, плюс ще излезете на по-предни позиции и за увеличаващия се дял гласови търсения.

Използвайте “схема”, т.е. структурирана дата. Това е план на вашето съдържание, създаден специално за търсачките. Те може и да разберат темата, по която пишете, но имат нужда от допълнителни инструкции, за да разберат взаимовръзките между всяко едно късче съдържание, което сте създали по нея. Плюс, това може да ви помогне да се появите като Rich snippet (пример по-долу), което от своя страна ще увеличи CTR, т.е. нивото на трафик към вашия сайт.

Като се доверите на изкуствен интелект или AI Content Creation.

Възможно е всичко до този момент да ви звучи като празни приказки. Точно като създаването на съдържание. За всички ни е по-лесно да пишем ли, пишем, просто с цел да имаме нещо създадено.

Това включва и креативното писане (creative writing).

Изглежда сякаш ни е много по-лесно да сме креативни, отколкото да сме стратези.

Прекарваме неимоверно много време в търсене на ключови думи, анализиране на потенциални теми с тях, разглеждане на съдържанието на конкуренти, подготвяне на планове за промотиране…

Оказва се, че през 2022 има още един начин, с който можем да си спестим доста от пропиляното време. На тази тема се пишат цели постове, но за момента аз ще отделя една секция, тъй като това е тренд, който тепърва навлиза.

Нито системите са напълно осъвършенствани, нито са доказани да вършат на 100% всичко от планиране до създаване, оптимизиране и промотиране на съдържание вместо вас.

Става въпрос за създаването на съдържание с помощта на изкуствен интелект.

С две думи, машина стои зад създаването на съдържание излизащо от ваше име. За момента това се случва с блог постове, статии и промоционални новини. За в бъдеще се предвижда това да обхване и видео, и аудио сегментите.

Първата стъпка е да дадете на изкуствения интелект тема, описание или параметри. И за минути, машината създава не едно, а няколко късчета съдържание.

По този начин доста по-бързо и ефективно можете да създадете съдържание, което да използвате месеци наред.

Може ли търсачка като Google да разчете подобно съдържание?

Въпрос за милиони!

Но може би не съвсем правилният. По-правилен би бил как търсачката ще оцени подобен тип съдържание и дали няма да го сметне за недоразвито, нерелевантно и нискокачествено?

По мое мнение все още ще е необходимо да влагате някакво време и усилия, за да го подобрите.

Заслужава си обаче да погледнем накратко и няколко платформи, които предлагат подобен тип услуга:

HubSpotТяхната платформа предлага идеи, около които има интерес и от които можете да се възползвате, за да напишете своето съдържание. Продължавайки и по-горната тема с topic authority, те ви показват и клъстери от теми, които може да таргетирате и по какъв начин да създадете връзки между подтемите за всеки главен обект. По този начин ви спестяват една стъпка от вашата стратегия за създаване на съдържание, именно проучването на тема.

CrayonПомагат ви да видите какво вашите конкуренти правят в онлайн пространството и как се променят през времето техни основни страници. Това от своя страна ви дава информация за тяхната стратегия за създаване на съдържание, таргет пазар и съобщения.

AcrolinxАнализира текущото ви съдържание и индикира дали отговаря на зададени брандинг параметри, за да ви помогне да запазите консистентност, независимо от автора на съдържанието.

FrazeИзползва изкуствен интелект, за да изгради интуитивни брифове или рамки за бъдещо съдържание. Предлагат и чатбот, който разпознава въпроси зададени от посетители на сайта и използва естествен начин на изразяване (natural language processing), за да публикува отговори на сайта ви.

Automated InsightsИзползва естествения език на потребителите, за да създава съдържание (natural language generation (NLG)). Позволява ви да изградите план, по който след това платформата разписва цялостно съдържание. Създава доклади, прес съобщения и статистически съобщения, които след това може да оптимизирате, за да звучат по-естествено.

JarvisИзползва изкуствен интелект, за да генерира кратки блог постове, имейли, лендинг страници, и съдържание за социалните мрежи. Това всъщност е и инструмент, за които чух в няколко видеа и прочетох в няколко блог статии за 2022. Склонна съм да го изпробвам, за да проверя доколко ще се справи.

Както може би вече се и досещате генерирането на съдържание с тези инструменти или други, които ще откриете все още не е напълно осъвършенствано. Може да ви спести някакво време, но не разчитайте, че ще ви измести на 100%. Поне не на този етап.

Бонус:

Ето една рамка за планиране, създаване и промотиране на съдържание, на която аз разчитам при разписването на каквато и да е тема:

  • Какви са вашите цели? – Помислете какво искате да постигнете със статията – да образовате, информирате, убедите вашите посетители да купят нещо? Може да използвате така наречената SMART рамка, които ще ви помогне да дефинирате и как ще измерите успеха на създаденото съдържание.
  • Коя е вашата аудитория? – Създайте си кратка персона на потенциални ваши читатели или посетители, или пък клиенти. Откъде са? Семейни/несемейни? Какво работят? Какво правят в свободното си време? Как би им помогнала вашата тема и в какъв момент биха я потърсили? Например, пишете по тема “създаване на блог пост”.  Може би вашите читатели са решили да започнат да пишат за своето хоби и искат да разберат как могат да намерят повече сродни души; или са завършили нещо и искат да започнат да предлагат услуги, но не са съвсем сигурни как да ги комуникират. В този случай имате две различни аудитории, с две различни намерения и ще ви трябва различен фокус при всяка една от тях.
  • Какъв тип съдържание ще създадете? – Видео, блог постове, аудио, рийлове, сторита, туитове и постове, др. Тук отново зависи от това каква е вашата аудитория и вашата цел, и разбира се тема. Някои теми се смилат по-лесно в писмен вид, други – чрез видео, а за трети може да предложите няколко опции.
  • Къде ще публикувате? – Това е неделима част от вашето планиране, защото всяка една платформа има различни изисквания. Едно съдържание пък може да се модифицира по такъв начин, че да се преизползва по няколко различни платформи. При планирането на темата, запознайте се и с изискванията на други платформи – LinkedIn Pulse, Medium, Slideshare, YouTube, и подобни които приемат разписано или чисто ново съдържание. Това ще ви помогне да се ориентирате и при създаването на статията.
  • Колко често ще публикувате? – Постоянството е ключът към успеха тук. Поставете си реални цели и се придържайте към тях. Например, аз съм заложила да разписвам поне по един блог пост на месец и заделям време всеки ден, за да го постигна.
  • Какви системи/ планове за създаване на съдържание ще използвате? – Тук говорим за конкретни стъпки, които бихте следвали, за да създавате по-бързо качествено съдържание. На по-късен етап ще споделя и един мой план, който смятам, че работи безотказно и който вие можете да използвате за вашето съдържание. За момента, Нийл Пател има статия по темата, която дава доста практически стъпки.
  • Какви инструменти ще използвате, за да подпомогнете своето планиране, публикуване и промотиране на съдържание? Като част от моя план, аз използвам няколко лесно достъпни тула.  Сред тях са: Ubersuggest (включително и Chrome разширението) – за намиране на популярни ключови думи от мои конкуренти, за предложения за въпроси, цели изречения, сравнения и подобни;                                    Google Keyword Planner за нови идеи, месечно търсене и конкурентност на ключовата дума;              Google Search за съответната област, за която искам съдържанието да е насочено, за да видя какво е популярно в момента там. Има обаче и доста други инструменти, които вие можете да добавите към арсенала си. Ето това са някои от тях.

Щом имате вашия план (персонализиран, така че да изпълнява личните ви цели), ще видите, че ще е много по-лесно да публикувате качествено съдържание според него. Това ще помогне и вашите страници да бъдат индексирани по-бързо. Нали си спомняте от предишната статия за основите на SEO  

Колкото по-често публикувате и колкото по-линквано е (вътрешно и външно) вашето съдържание, толкова повече ботовете ще се интересуват от него и толкова по-често ще го „пролазват“. А всяко кроуване и индексиране дава по-висок шанс за вашите страници да ранкват и на по-предни позиции за определени търсения.

Като финални думи в тази статия, бих искала да кажа, че независимо от годината, съдържанието ще остане най-ценното нещо, което вие можете да предложите на вашата аудитория. Разбира се, търсачките оценяват и преживяването на потребителите на вашата платформа, но това преживяване (времето, което прекарват; страниците, които разглеждат; въпросите, които задават), изцяло зависят от това дали има какво да им предложите.

Съдържанието е цар, а информацията е най-скъпото имущество. Затова е много важно да заделите време да проучите темата, по която искате да пишете. Важно е и да създадете работеща за вас система, по която да разпишете съдържание за темата, да го публикувате и промотирате.

Горният план е само пример. Истината е, че за всеки човек работят различни неща и аз мога да помогна дотолкова, че да ви дам посоката, а вие да персонализирате стъпките. Помнете само, че качеството, релевантността и постоянството са трите елемента, които се ценят над всичко при оптимизацията на съдържание.

Колкото по-постоянни сте в създаването му, в качеството и дълбочината му, толкова повече точки ще ви дава Google и толкова повече ваши страници ще индексира и ранква на първи позиции.

Полезни източници:

https://www.youtube.com/watch?v=A6H4Z0J-Grw&ab_channel=Moz – Обяснява изключително добре свързани теми и семантично навързани думи при оптимизация на съдържание

https://www.youtube.com/watch?v=gV33E-ciKHE&ab_channel=SMAMarketingКак да оптимизираме страница за semantic SEO

https://neilpatel.com/blog/10-tools-that-will-improve-the-quality-of-your-blog-content/ – Инструменти, които ще ви помогнат по-лесно да създадете качествено и релевантно съдържание